[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 1 - ( فروردین 1396 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 27-36 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل مؤثر بر پذیرش سیستم اطلاعات بیمارستانی توسط پرستاران بر اساس مدل پذیرش فناوری
خانم مهلا برات پور1، آقای اسماعیل مهرآیین 2، خانم سمیه باقری3، خانم مهسا آذرپویه1، خانم ساناز پروین1
1- کارشناس دانشگاه علوم پزشکی زابل
2- فوق لیسانس دانشگاه علوم پزشکی تهران ، es.mehraeen@gmail.com
3- فوق لیسانس دانشگاه علوم پزشکی زابل
چکیده:   (1006 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: به‌کارگیری صحیح شبکه‌های رایانه‌ای اطلاعات بیمارستانی و پذیرش آن توسط کارکنان مراقبت بهداشتی می‌تواند منجر به بهبود کیفیت ارائه خدمات بهداشتی درمانی و کاهش هزینه‌های مربوط به آن گردد. این مطالعه باهدف جمع‌آوری و تحلیل نگرش‌ها، انگیزه‌ها و تفکرات پرستاران بیمارستان‌های امیرالمؤمنین (ع) و امام خمینی (ره) شهرستان زابل درباره به‌کارگیری سیستم اطلاعات بیمارستانی و نیز تعیین میزان استفاده از سیستم رایانه‌ای اطلاعات بیمارستانی در فرایند مراقبت و درمان بیماران در سال 1394 صورت پذیرفت.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی بود که بر روی 246 نفر از پرستاران انجام گرفت. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه‌ای بود که روایی آن توسط چهار نفر از اساتید متخصص در این حوزه تأیید شد و پایایی آن با استفاده از ضریب الفای کرونباخ بررسی شد. داده‌ها پس از گردآوری و ورود به کامپیوتر توسط نرم‌افزار آماری-18 SPSS و روش‌های توصیفی و استنباطی و آزمون اسپیرمن تحلیل شدند.

یافته‌ها: ارتباط مستقیم و مثبتی بین دو متغیر برداشت ذهنی از مفید بودن فناوری اطلاعات و آسانی استفاده از سیستم اطلاعات بیمارستانی از مؤلفه‌های اساسی مدل پذیرش فناوری بوده و جزء عوامل تأثیرگذار بر پذیرش فناوری اطلاعات تلقی می‌شوند. همچنین، بین برداشت ذهنی پرستاران از مفید بودن و آسانی استفاده از سیستم اطلاعات بیمارستانی با ایده آنان نسبت به استفاده از سیستم اطلاعات بیمارستانی رابطه مثبت و معنی‌داری وجود داشت (Pvalue <0.05 و r1=0.592 و r2=0.582).

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج به‌دست‌آمده نشان داد پرستاران بیمارستان‌های شهر زابل در کل نسبت به پذیرش سیستم اطلاعات بیمارستانی دیدگاه و نگرش خوبی دارند اما به دلیل حجم بالای کاری، صف طویل بیماران، کمبود پرسنل، کافی نبودن برنامه‌های آموزشی و کم بودن سیستم رایانه‌ای در کادر درمانی برداشت ذهنی آن‌ها از مفید بودن، آسانی و استفاده از سیستم اطلاعات بیمارستانی از سطح متوسطی برخوردار است.

واژه‌های کلیدی: سیستم اطلاعات بیمارستانی، پرستار، مدل پذیرش فناوری
متن کامل [PDF 459 kb]   (488 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

baratpour M, Mehraeen E, bagheri S, azarpouyeh M, parvin S. FACTORS AFFECTING HOSPITAL INFORMATION SYSTEM ACCEPTANCE BY NURSES BASED ON THE TECHNOLOGY ACCEPTANCE MODEL (ATM). J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (1) :27-36
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2700-fa.html

برات پور مهلا، مهرآیین اسماعیل، باقری سمیه، آذرپویه مهسا، پروین ساناز. بررسی عوامل مؤثر بر پذیرش سیستم اطلاعات بیمارستانی توسط پرستاران بر اساس مدل پذیرش فناوری. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (1) :27-36

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2700-fa.htmlدوره 15، شماره 1 - ( فروردین 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3708