[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 4 - ( تیر 1396 ) ::
جلد 15 شماره 4 صفحات 244-251 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مشاوره قبل از ازدواج با رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد بر رضایت جنسی زوجین
نعیمه اکبری ترکستانی1، پلینوس رمضان نژاد 2، محمدرضا عابدی3، بابک عشرتی4، مجید موحد مجد5، دکتر عباس نکوبهر6
1- کارشناسی ارشد آموزش مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
2- کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران (نویسنده مسئول) ، p.ramezannejad@arakmu.ac.ir
3- دکترای تخصصی مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه اصفهان، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
4- دانشیار گروه اپیدمیولوژی و آمارزیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
5- استادیار دانشگاه شیراز، جامعه شناسی دانشگاه شیراز
6- پزشک عمومی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (2278 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: خانواده سلول بنیادی پیکر جامعه است و سلامت آن، تعالی روحی و معنوی و رشد فکری جامعه را در پی دارد. یکی از مباحث عام جامعه امروز، تقویت پایه‌های زندگی زناشویی است. توجه به آمارهایی که اشاره به دلایل جدایی زوجین و رشد این پدیده دارد، بر ضرورت وجود صمیمیت احساسی و جنسی که منجر به رضایتمندی جنسی در آنان می‌شود تمرکز داشته و ایجاد و ارتقاء سطح آگاهی زوجین در زمینه تفاهم جنسی را مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌ها می‌داند. هدف از انجام این مطالعه بررسی تأثیر مشاوره قبل از ازدواج با رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد بر رضایت جنسی می‌باشد.

مواد و روش کار: مطالعه حاضر یک کارآزمایی بالینی از نوع تجربی می‌باشد. جمعیت هدف در این پژوهش زوجین مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره قبل از ازدواج شهر اصفهان بودند. نمونه‌ای به حجم 60 زوج انتخاب و وارد مطالعه شدند و سپس به‌صورت تصادفی در دو گروه مداخله (30 زوج) و کنترل (30 زوج) جای گرفتند. پس از پایان جلسات مشاوره پرسش‌نامه رضایت جنسی برای دو گروه تکمیل گردید سپس داده‌ها توسط نرم‌افزار spss21 و آزمون من ویتنی مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که اختلاف معنی‌داری بین تأثیر مشاوره قبل از ازدواج و رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد بر روی رضایت جنسی زوجین نسبت به روش مرسوم مشاوره قبل از ازدواج وجود نداشت (p>0/02). لذا نیاز به پژوهش‌هایی با تعداد نمونه بیشتر و با انتخاب گروه هدفی که بین یک تا پنج سال از ازدواج آنان گذشته باشد، احساس می‌گردد.

بحث و نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد انتخاب زمان بسیار کوتاه قبل از زندگی مشترک و یا بلافاصله پس‌ازآن برای آموزش با روش‌هایی نظیر رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد، مؤثر نبوده چراکه زوجین در این زمان، از شور و هیجان خاصی برخوردار بوده و هنوز با مشکلاتی که احساس نیاز به دریافت مشاوره در آنان را برانگیزد، برخورد ننموده‌اند.

واژه‌های کلیدی: رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)، رضایت جنسی، مشاوره پیش از ازدواج
متن کامل [PDF 520 kb]   (1031 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbari Torkestani N, Ramezan nejad P, Abedi M, Eshrati B, Movahed Majd , M, Nekoobahr A. EFFECT OF PREMARITAL COUNSELING WITH ACCEPTANCE AND COMMITMENT THERAPY-BASED APPROACH ON SEXUAL SATISFACTION. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (4) :244-251
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3175-fa.html

اکبری ترکستانی نعیمه، رمضان نژاد پلینوس، عابدی محمدرضا، عشرتی بابک، موحد مجد مجید، نکوبهر عباس. تأثیر مشاوره قبل از ازدواج با رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد بر رضایت جنسی زوجین. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (4) :244-251

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3175-fa.htmlدوره 15، شماره 4 - ( تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3790