[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 2 - ( اردیبهشت 1396 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 86-94 برگشت به فهرست نسخه ها
فرسودگی شغلی در پرستاران و تأثیر آن بر اهمال‌کاری در آنان
مهدی سبکرو1، مینا اله یاری 2، رضا ابراهیم زاده پزشکی3
1- دکتری مدیریت منابع انسانی استادیار گروه مدیریت بازرگانی، دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری، دانشگاه یزد، یزد، ایران
2- کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی-گرایش تولید و عملیات، دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری، دانشگاه یزد، یزد، ایران (نویسنده مسئول) ، allahyari.emba@gmail.com
3- دانشجوی دکتری دانشجوی دکتری رفتار و مدیریت منابع انسانی، دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری، دانشگاه یزد، یزد، ایران
چکیده:   (1357 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: فرسودگی شغلی امروزه به‌عنوان یکی از مشکلات شایع در مشاغل مختلف مخصوصاً حرفه‌ پرستاری مورد شناسایی قرار گرفته است. فرسودگی شغلی یکی از عوامل اصلی در کاهش بازده­، ایجاد عوارض جسمانی و روانی می­باشد. تأثیرات فرسودگی شغلی گاهاً موجب اهمال­کاری در مشاغل نیز می­شود که از پیامدهای اهمال­ کاری می­توان به تأخیر انداختن عمدی کار و وقت کشی را نام برد. هدف از این مطالعه بررسی فرسودگی شغلی و تأثیر آن بر اهمال­کاری پرستاران می­باشد.

مواد و روش­کار: این مطالعه از نوع توصیفی-همبستگی می­باشد، که بر روی 110 نفر از پرسنل پرستاری شاغل در شهرستان یزد که به‌صورت نمونه‌گیری طبقه‌بندی تصادفی ساده انتخاب شدند، صورت گرفت. برای جمع‌آوری داده‌ها از دو پرسشنامه فرسودگی و اهمال‌کاری استفاده شد. برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی در نسخه 22 نرم‌افزار SPSS و مدل‌سازی معادلات ساختاری با استفاده از نرم‌افزار Pls استفاده شد.

یافته­ ها: نتایج تحقیق نشان داد با وجود ارتباط معنی‌دار میان ابعاد فرسودگی شغلی و اهمال‌کاری، بعد مسخ شخصیت تأثیری بر اهمال‌کاری نداشته و خستگی عاطفی و کاهش موفقیت دارای بیشترین تأثیر می‌باشند. همچنین ابعاد فرسودگی شغلی تنها در حدود 25/0 از سازه‌ اهمال‌کاری را تبیین می‌کنند و مردان پرستار نسبت به زنان پرستار اهمال­کار­ترند. وضعیت بیمارستان‌ها نیز در تمامی ابعاد و سازه‌ها در وضعیت نسبتاً مطلوبی قرار دارد.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به در نظر گرفتن یک سازه به‌عنوان متغیر پیشبین اهمال‌کاری، مقدار تبیین شده (25/0) مقدار قابل‌توجهی است و مدیران می‌توانند با استفاده از تمهیداتی از قبیل ارتقاء انگیزه، افزایش رضایت شغلی، کاهش فشار و تنش محیطی، برنامه‌های بازآموزی برای بهبود عملکرد سازمان به رفع هرچه بیشتر فرسودگی کمک نمایند.

واژه‌های کلیدی: فرسودگی شغلی، اهمال­کاری، پرستاری، بیمارستان
متن کامل [PDF 521 kb]   (603 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sabokro M, allahyari M, Ebrahimzadehpezeshki R. JOB BURNOUT IN NURSES AND ITS IMPACT ON THEIR NEGLIGENCE. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (2) :86-94
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2998-fa.html

سبکرو مهدی، اله یاری مینا، ابراهیم زاده پزشکی رضا. فرسودگی شغلی در پرستاران و تأثیر آن بر اهمال‌کاری در آنان. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (2) :86-94

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2998-fa.htmlدوره 15، شماره 2 - ( اردیبهشت 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3730