[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 5 - ( مرداد 1396 ) ::
جلد 15 شماره 5 صفحات 357-367 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر بحث گروهی بر مشارکت با تیم درمان در بیماران تحت درمان با همودیالیز
نسرین بهرامی نژاد1، اعظم محجوبیان 2، کوروش کمالی3
1- دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایرا
2- دکترای بهداشت جامعه، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، استادیار دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران (نویسنده مسئول) ، mahjobian.a@gmail.com
3- دکترای اپیدمیولوژی، استادیار دانشکده بهداشت و پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (1117 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: جهت بهبود کیفیت مراقبت‌های ارائه‌شده به بیماران مبتلا به نارسایی کلیه تحت درمان با همویالیز، مشارکت بیماران با تیم درمان ضروری است. رویکردهای مشارکت دادن بیمار و در کل رویکردهای بیمار محور با افزایش رضایت بیماران، کاهش هزینه‌ها و بهبود نتایج ارتباط دارد. نظر به اهمیت مشارکت با تیم درمان در بیماران تحت درمان با همودیالیز، مطالعه حاضر قصد دارد تا تأثیر بحث گروهی بر مشارکت با تیم درمان بیماران تحت درمان با همودیالیز را بررسی نماید.
مواد و روش کار: در این مطالعه، کارآزمایی بالینی از نوع نیمه تجربی (دوگروهی آزمون و شاهد)، 60 بیمار واجد شرایط به روش نمونه‌گیری آسان با تخصیص تصادفی در دو گروه آزمون و شاهد قرار گرفتند. برای گروه آزمون، مداخلات مشارکت با تیم درمان به روش بحث گروهی طی 4 جلسه اجرا گردید. گروه شاهد مداخلات روتین را دریافت کردند. جمع‌آوری داده‌ها قبل و 3 ماه بعد از مداخله از طریق بعد مشارکت با تیم درمان پرسشنامه استاندارد خودمدیریتی لی و همکاران انجام گرفت. داده‌های حاصل توسط نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 16 و با استفاده از آزمون‌های آماری کای دو، تی مستقل، آزمون‌های ناپارامتریک از قبیل آزمون من ویتنی و ویلکاکسون تجزیه‌و‌تحلیل گردید.
یافته‌ها: نتایج یافته‌ها در ارتباط با ویژگی‌های دموگرافیک و زمینه‌ای نشان داد که قبل از مداخله هر دو گروه آزمون و شاهد به‌جز (متغیرهای سن، سن تشخیص نارسایی کلیوی و منبع کسب آموزش در رابطه با همودیالیز) در ارتباط با سایر متغیرها با هم همگن بودند (05/0p>). همچنین نتایج تجزیه‌و‌تحلیل با استفاده از آزمون من ویتنی و آزمون ویلکاکسون نشان داد که بعد از اجرای بحث گروهی میانگین امتیاز مشارکت با تیم درمان در بین گروه‌های آزمون و شاهد دارای اختلاف معنی‌داری بود (001/0>p).
بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، بحث گروهی یک روش آموزشی مؤثر در ارتقاء مشارکت با تیم درمان بیماران همودیالیزی مزمن بود. لذا اجرای بحث گروهی برای تقویت مشارکت با تیم درمان در بیماران تحت درمان با همودیالیز توسط پرستاران توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: بحث گروهی، مشارکت با تیم درمان، بیماران همودیالیزی
متن کامل [PDF 582 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bahraminezhad N, Mahjubian A, Kamali K. THE EFFECT OF GROUP DISCUSSION ON PARTNERSHIP WITH MEDICAL TEAM IN HEMODIALYSIS PATIENTS. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (5) :357-367
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3226-fa.html

بهرامی نژاد نسرین، محجوبیان اعظم، کمالی کوروش. بررسی تأثیر بحث گروهی بر مشارکت با تیم درمان در بیماران تحت درمان با همودیالیز. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (5) :357-367

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3226-fa.htmlدوره 15، شماره 5 - ( مرداد 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3815