[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) ::
جلد 15 شماره 6 صفحات 415-423 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای عزت‌نفس بیماران تحت همودیالیز با گیرندگان پیوند کلیه
فرزین ملازاده1، معصومه همتی مسلک پاک 2
1- دانشجوی کارشناسی ارشد ، پرستاری داخلی- جراحی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشیار پرستاری، مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه، ارومیه، ایران )نویسنده مسئول( ، hemmatma@yahoo.com
چکیده:   (1120 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: برای درمان بیماری مزمن کلیه، همودیالیز و پیوند کلیه بیشترین کاربرد بالینی را دارند. هرکدام از این‌ روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و می‌توانند بر عزت‌نفس وی تأثیر بسزایی را بگذارند. مقایسه عزت‌نفس گیرندگان پیوند کلیه با بیماران تحت درمان با همودیالیز اطلاعات ارزشمندی در خصوص وضعیت این بیماران و تغییرات به وجود آمده در وضعیت روانی این افراد و در رأس آن عزت‌نفس گیرندگان پیوند کلیه ارائه می‌کند. مطالعه حاضر باهدف مقایسه‌ی عزت‌نفس بیماران تحت همودیالیز با گیرندگان پیوند کلیه شده در مراکز آموزشی درمانی ارومیه در سال 1395 انجام شد.
مواد و روش کار: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی 174 نفر شامل 86 نفر بیمار تحت درمان همودیالیز و 88 نفر گیرنده پیوند کلیه از مراکز آموزشی درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در سال 1395 به شکل در دسترس انتخاب و پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی و پرسشنامه عزت‌نفس رزنبرگ را تکمیل نمودند. سپس داده‌ها جمع‌آوری و با استفاده از آزمون‌های آماری مستقل t مستقل، پیرسون و کای دو آنالیز شدند.
یافته‌ها: نتیجه آزمون آماری تی مستقل تفاوت آماری معنی‌داری در میانگین نمرات عزت‌نفس گیرندگان پیوند کلیه در مقایسه با بیماران تحت درمان با همودیالیز نشان داد به‌طوری‌که عزت‌نفس بیماران تحت درمان با همودیالیز به شکل معنی‌داری پایین‌تر از گیرندگان پیوند کلیه بود )0001/0=(P.
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که عزت‌نفس گیرندگان پیوند کلیه بهتر از بیماران تحت درمان با همودیالیز است. بنابراین بیماران تحت درمان با همودیالیز نیازمند حمایت بیشتر در ابعاد دانشی و روحی و روانی هستند. و می‌توان با افزایش اطلاع‌رسانی در مورد پیوند کلیه و تأثیرات مثبتی که در عزت‌نفس گیرندگان پیوند دارد، فرهنگ اهدا عضو را در جامعه اشاعه داد و به‌طور مستقیم بر سلامت روانی جامعه تأثیر مثبت گذاشت.
 
واژه‌های کلیدی: بیماری کلیوی مزمن، پیوند کلیه، دیالیز کلیوی، عزت‌نفس
متن کامل [PDF 631 kb]   (519 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mollazadeh F, hemmati maslakpak M. THE COMPARISON OF SELF-ESTEEM OF PATIENTS UNDERGOING HEMODIALYSIS WITH KIDNEY TRANSPLANT RECIPIENTS. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (6) :415-423
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3217-fa.html

ملازاده فرزین، همتی مسلک پاک معصومه. بررسی مقایسه‌ای عزت‌نفس بیماران تحت همودیالیز با گیرندگان پیوند کلیه. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (6) :415-423

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3217-fa.htmlدوره 15، شماره 6 - ( شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3815