[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 8 - ( آبان 1396 ) ::
جلد 15 شماره 8 صفحات 567-574 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر کلاس‌های آمادگی زایمان بر نگرش مادران باردار نسبت به شیوه‌ی زایمان
سهیلا ربیعی پور1 ، پریناز علیپور2 ، مریم مسگرزاده 3، ابراهیم شیرزاد2
1- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- سازمان تامین اجتماعی ارومیه
3- مربی گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، mesgarzadeh2005@yahoo.com
چکیده:   (2088 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: زایمان یکی از حساس‏ترین و مهم‌ترین خدمات نظام بهداشتی و درمانی تمام جوامع است و مانند هر خدمتی باید به شکل مناسب، کم‌هزینه و همراه با حداقل عوارض جسمی – روانی صورت گیرد. انتخاب نوع زایمان در ایجاد این عوارض جسمی و روانی تأثیر خیلی زیادی دارد. پژوهش حاضر، باهدف تعیین تأثیر کلاس‏های آمادگی زایمان بر نگرش مادران باردار نسبت به شیوه‏ی زایمان در زنان مراجعه‏کننده به پلی‏کلینیک فاطمیه شهرستان ارومیه در سال 1394 صورت گرفت.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه نیمه تجربی، 160 مادر باردار که از هفته 20 الی 23 بارداری برای مراقبت‏های روتین بارداری به کلینیک مراجعه نموده و دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند با روش نمونه‌گیری در دسترس، انتخاب‌شده و پس از تصادفی سازی به‌صورت مساوی در دو گروه مداخله (آموزش) و گروه کنترل (بدون آموزش) قرار گرفتند. مادران گروه مداخله به مدت 8 جلسه در کلاس‏های آمادگی برای زایمان و مراقبت‏های دوران بارداری که هر 2 هفته‏ یک‌بار برگزار می‏شد، آموزش دیدند اما در گروه کنترل فقط مراقبت‌های روتین انجام گرفت. ابزار گردآوری داده‌ها پرسش‌نامه دوقسمتی محقق ساخته و خودایفاء بود که شامل اطلاعات فردی و فرم سنجش نگرش می‌باشد. بخش اول شامل سؤالات دموگرافیک (شامل 26 سؤال) و فرم سنجش نگرش نسبت به شیوه‌ی زایمان (شامل 15 عبارت با طیف لیکرت) بود که یک‌بار در شروع مطالعه و سپس در هفته 37 بارداری برای هر دو گروه تکمیل شد. روایی ابزار مزبور، به روش اعتبار محتوا و پایایی آن با روش آلفا کرونباخ تعیین شد. بعد از تکمیل پرسش‌نامه‌ها، داده‏های جمع‌آوری‌شده وارد نرم‌افزار SPSS نسخه 16 شده و با استفاده از شاخص‌های آماری توصیفی، آزمون t-test و آزمون کای دو مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: میانگین سنی مادران بارداری که وارد مطالعه شدند، 31/5 ± 04/29 بود. ازنظر مشخصات دموگرافیک اختلاف معنی‌داری آماری بین 2 گروه موردمطالعه وجود نداشت. نگرش مادران باردار نسبت به شیوه‌ی زایمان در دو گروه کنترل و مداخله قبل از مداخله آموزشی با 536/0Pvalue = تفاوت معنی‌داری را نشان نداد. میانگین و انحراف معیار نمرات نگرش نسبت به شیوه‌ی زایمان در گروه کنترل در پس‌آزمون 80/11 ±61/45 و در گروه مداخله 51/7 ±44/29 بود. با انجام آزمون تی مستقل اختلاف میانگین نمرات 2 گروه پس از مداخله ازنظر آماری معنی‌دار است. (P<0/001)
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد آموزش بر تغییر نگرش مادران باردار نسبت به شیوه‌ی زایمان مؤثر بوده و می‌تواند نگرش نسبت به شیوه‌ی زایمان را در مادران باردار اصلاح نماید. لذا توصیه می‌شود که مسئولین ذی‌ربط سیاست‌گذاری‏ها و برنامه‏ریزی‏های لازم را در جهت برگزاری کلاس‏های آمادگی زایمان برای تمامی زنان باردار و نیز ارتقا کمیت و کیفیت آموزش‌ها به عمل آورند.
 
واژه‌های کلیدی: آموزش، نگرش، شیوه زایمان، مادر باردار
متن کامل [PDF 586 kb]   (378 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rabiepoor S, Alipoor P, Mesgarzadeh M, Shirzadeh E. THE EFFECT OF CHILDBIRTH PREPARATION TRAINING CLASSES ON ATTITUDE OF WOMEN TOWARDS THE DELIVERY METHOD. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (8) :567-574
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3046-fa.html

ربیعی پور سهیلا، علیپور پریناز، مسگرزاده مریم، شیرزاد ابراهیم. بررسی تأثیر کلاس‌های آمادگی زایمان بر نگرش مادران باردار نسبت به شیوه‌ی زایمان. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (8) :567-574

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3046-fa.htmlدوره 15، شماره 8 - ( آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855