:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1385 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 28-43 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آموزش در بهبود مهارتهای پرستاران در زمینه شناخت، بررسی و کنترل درد
اقدس سعادتی1، راضیه فروتن، فرشته میرشاهی، لاله حسینی شهیدی
چکیده:   (20568 مشاهده)

  مقدمه: درد در زمره معمولی­ترین علائم بالینی است که پرستاران با آن روبرو هستند، لذا کنترل و تسکین آن از اولویتهای پرستاری به شمار می­رود و در این خصوص به آگاهی، نگرش صحیح و مهارت پرستاران نیاز می­باشد. بدین منظور پژوهش حاضر با هدف تاثیر آموزش در بهبود آگاهی، تغییر نگرش و مهارت پرستاران درخصوص تسکین درد بیماران در بیمارستانهای شهرستان نیشابور در سال 1383 صورت گرفته است.

  مواد و روشها: در این پژوهششبه تجربی از بین پرسنل پرستاری شاغل در بیمارستانهای شهرستان نیشابور در سال 1383، تعداد 60 نفر به روش تصادفی انتخاب شده و با استفاده از فرم پرسشنامه استاندارد شده میزان آگاهی، نوع نگرش و مهارت (عملکرد) پرستاران در زمینه شناخت و کنترل درد، مورد بررسی قرار گرفت. داده­ها طی دو مرحله، قبل و بعد از برگزاری دو جلسه کلاس آموزشی، هر کدام به مدت یک ساعت و چهل و پنج دقیقه، جمع­آوری و با استفاده از نرم افزار spss و آزمونهای آمار توصیفی و استنباطی (آزمون کای دو، t تست) مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

  یافته­ها: آگاهی پرستاران در مورد فیزیولوژی, علایم و نشانه­های درد قبل از برگزاری کلاس آموزشی 32% بود که بعد از آموزش به 7/87% رسید. شناخت پرستاران نسبت به روشهای بررسی درد و شدت آن از 3/54% قبل از آموزش به 3/85% بعد از آموزش افزایش یافت. در حیطه نگرش، 4/91% پرستاران با این نظر که بهترین قضاوت کننده در مورد درد، خود بیمار است، موافق بودند و 9/82% مخالف با تجویز ساعتی داروهای مسکن به دلیل ایجاد اعتیاد در بیمار بودند که پس از طی کلاس، نگرش آنها موافق شده و به 4/95% تغییر یافت. همچنین نتایج نشان داد که بین سطح تحصیلات و تعداد سالهای فراغت از تحصیل با شناخت و نگرش و مهارت افراد مورد مطالعه در مورد درد، تفاوت معنی­دار در سطح (01/0> ) وجود دارد. در زمینه عملکرد، قبل از برگزاری کلاس آموزشی، عملکرد (مهارت) پرستاران در ارزیابی و بررسی درد بیمار در 59% به طور کامل درست و در 29% تا حدی درست بود، که بعد از برگزاری کلاس آموزشی، این نسبتها به ترتیب به 71% و 22% تغییر کرد. با توجه به آزمون انجام شده، نتیجه­گیری می­شود که دوره آموزشی، تاثیر معنی­داری بر عملکرد پرستاران داشته است.

  نتیجه­گیری: نشان داد که این مداخله آموزشی در افزایش آگاهی و بهبود عملکرد و نگرش پرستاران نقش داشته لذا توصیه می­شود که سیاستهایی در جهت آموزش و بازآموزی روشهای شناخت، بررسی و کنترل درد برای پرستاران اتخاذ گردد.

واژه‌های کلیدی: درد، شناخت، مهارت، پرستار، آموزش
متن کامل [PDF 191 kb]   (3332 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها