:: دوره 14، شماره 8 - ( آبان 1395 ) ::
جلد 14 شماره 8 صفحات 692-701 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل تسهیل‌کننده حقوق بیماران با تأکید بر منشور حقوق بیمار (مطالعه موردی نگرش پرستاران بیمارستان‌های دولتی شهر ارومیه)
مهدی فتاحی مرنگلو1، لیدا کوهکلانی2، هایده فیضی پور3، رضا مجرب قوشچی4، فاطمه راعی5، فاطمه جاوید منش5
1- دانشگاه پیام نور ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، sosyal1981@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی، ارومیه، ارومیه، ایران
3- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
4- دانشگاه پیام نور ارومیه، ارومیه، ایران
5- ارومیه، ایران
چکیده:   (2011 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: احترام به شأن و حقوق افراد جزء لاینفک خدمات درمانی بوده و ویژگی‏های ملیتی، نژادی، مذهبی، سن، جنس و حتی ویژگی‏های سیاسی یا اجتماعی بیماران دلیل موجهی بر برتری آن‌ها نسبت به یکدیگر نمی‌باشد. از طرفی موردی که می‏تواند بر ارتقاء و کیفیت سطح سلامتی همه افراد جامعه مؤثر باشد تدوین و رعایت منشور حقوق بیماران می‏باشد که در مورد امور بهداشتی و مراقبتی خود لازم دارند. در این تحقیق تلاش بر این بوده تا میزان رعایت حقوق بیماران ازنظر پرستاران، سپس عوامل تسهیل‌کننده حقوق بیمار تعیین گردد.

مواد و روش‌ها: در این تحقیق از روش تلفیقی (از نوع کمی و کیفی) استفاده شده است. ابتدا با 30 نفر از پرستاران مصاحبه باز اکتشافی صورت گرفت و در مرحله بعد با استفاده از تکنیک پرسشنامه از یک نمونه 400 نفری پرستاران بیمارستان‌های دولتی شهر ارومیه در سال 1393 به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته شد. سپس نتایج با استفاده از روش تحلیل عاملی مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج به‌دست‌آمده از روش تحلیل عاملی این تحقیق نشان داد به ترتیب: وجود امکانات و تخصص کافی، افزایش پرسنل، کاهش بیماران (افزایش تعداد بیمارستان‌ها)، آگاهی بیمار از حقوق خود در تعامل با پرستاران، تخصیص زمان کافی برای مراقبت از بیمار، توانمند‏سازی سیستم اجرائی و مدیریتی، آشنایی بیمار با سیستم درمان، عدم به‌کارگیری نیروهای طرحی در درمان اصلی از عوامل اصلی تسهیل‌کننده‌های حقوق بیمار در بیمارستان‌های شهر ارومیه می‏باشند. این عوامل درمجموع توانسته‏اند 54/60 درصد از واریانس حقوق بیمار را تبیین کنند. ضمناً میزان رعایت حقوق بیمار ازنظر پرستاران دقیقاً به‌اندازه حد متوسط (5/62 درصد) است.

نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق لزوم توجه بیشتر به بیمارستان‌های دولتی و عوامل تسهیل‌کننده حقوق بیماران را نمایان می‌سازد.

واژه‌های کلیدی: حقوق بیماران، تحلیل عاملی، پرستاران
متن کامل [PDF 470 kb]   (672 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: متفرقه


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 8 - ( آبان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها