:: دوره 13، شماره 7 - ( مهر 1394 ) ::
جلد 13 شماره 7 صفحات 572-578 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه بین میزان فضا، چیدمان تجهیزات و عملکرد خانه‌های بهداشت مرکز بهداشت شهرستان ارومیه
پروین صعودی1، دکتر بهرام نبی لو2
1- مرکز بهداشت شهرستان ارومیه، آموزشگاه بهورزی ارومیه، ارومیه، ایران
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشیار مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول)
چکیده:   (2566 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: برخورداری خانه‌های بهداشت از ضوابط فیزیکی و ساختاری تعریف‌شده، جهت تحقق عملکرد کاری قابل‌قبول توسط بهورزان مهم است. این مطالعه نیز با هدف تعیین ارتباط بین میزان فضا و چیدمان با عملکرد خانه‌های بهداشت مرکز بهداشت شهرستان ارومیه طراحی و اجرا شد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی همبستگی در سال 1393 در خانه‌های بهداشت مرکز بهداشت شهرستان ارومیه صورت گرفت. تعداد 35 باب خانه بهداشت به‌صورت تخصیص متناسب انتخاب و موردبررسی قرار گرفت. ابزار جمع‌آوری داده‌ها چک‌لیست‌های تنظیمی بر اساس دستورالعمل‌های کشوری بود که مورد تأیید صاحب‌نظران قرار گرفته بودند.

یافته‌ها: در خانه‌های بهداشت موردبررسی 65 بهورز اشتغال داشتند. بیشترین جمعیت تحت پوشش یک خانه بهداشت 2963 و کم‌ترین آن 487 نفر بود. نتایج حاکی از تأثیر نحوه چیدمان لوازم فنی مورداستفاده در خانه بهداشت (P=0.01, r=0.66) و میزان فضا (P=0.05, r=0.34) بر عملکرد بهورزان بود. تعداد بهورز، فاصله با شهر، تعداد جمعیت تحت پوشش، مدرک تحصیلی و جنس با عملکرد رابطه معنی‌داری نداشتند. رگرسیون چندگانه چیدمان را مؤثرترین عامل نشان داد.

بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه اکتشافی تأثیر فضا و چیدمان لوازم بر عملکرد خانه‌های بهداشت را نشان داد. توجه به عوامل ساختاری در سازمان در سطح عملیاتی و خط اول ارائه خدمت، تأثیر اجتناب‌ناپذیری در عملکرد قابل‌قبول کارکنان دارد و این امر مستلزم بسترسازی سخت‌افزاری و تأمین امکانات در کنار سایر عوامل هست.

کلیدواژه‌ها: خانه  بهداشت، تجهیزات، چیدمان، عملکرد، بهورز

واژه‌های کلیدی: خانه بهداشت، تجهیزات، چیدمان، عملکرد، بهورز
متن کامل [PDF 371 kb]   (964 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 7 - ( مهر 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها