:: دوره 15، شماره 5 - ( مرداد 1396 ) ::
جلد 15 شماره 5 صفحات 329-338 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش سلامت معنوی در رضایت شغلی کارکنان نظام سلامت
عبدالله خرمی مارکانی 1، لیلا مختاری2، زینب حبیب پور2، صدیقه غفاری3، آقای اسماعیل زینالی4، شهریار سخایی2، حسین متعارفی2
1- استادیار دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه،‌ایران (نویسنده مسئول)
2- مربی دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه،‌ایران
3- کارشناس دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه،‌ایران
4- مربی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه،‌ایران
چکیده:   (1269 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر رفتار سازمانی، رضایت شغلی کارکنان است. معنویت و سلامت معنوی کارکنان از عوامل جدایی‌ناپذیری است که بر ارتقاء رضایت شغلی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. هدف این مطالعه تعیین همبستگی سلامت معنوی بر رضایت شغلی کارکنان می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- همبستگی، تعداد 330 نفر از کارکنان شبکه بهداشت و درمان خوی به روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای وارد مطالعه شدند. داده‌های موردنیاز توسط دو ابزار سلامت معنوی پالوتزیان و الیسون (1983) و مقیاس رضایت شغلی هرزبرگ (1996) جمع‌آوری شد. داده‌های گردآوری‌شده با نرم‌افزار SPSS و با استفاده از شاخص‌های آمار توصیفی و تحلیلی مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت. کلیه ملاحظات اخلاقی در این مطالعه توسط پژوهشگران موردتوجه قرار گرفته است.
یافته‌ها: 7/10 درصد نمونه‌ها دکترای پزشکی، 85 درصد کارشناس و 3/4 درصد کارشناس ارشد بودند. 31 درصد از وضع مالی خود ناراضی و 17 درصد آن‌ها از طبقه اجتماعی بالا بودند.5/68 درصد پرستاران، 32/66 درصد کارشناسان رادیولوژی و آزمایشگاه، 48 درصد کارکنان ستادی و غیر ستادی و 42/31 درصد پزشکان و مدیران سطح سلامت معنوی بالا داشتند. بیشترین رضایت شغلی به ترتیب در پزشکان و مدیران، کارشناسان آزمایشگاه و رادیولوژی، پرستاران، و کارکنان ستادی و غیر ستادی بود. همچنین بین سلامت معنوی و رضایت شغلی همبستگی مثبت و مستقیم معنی‌داری (001 /0 P<) دیده شد. فقط بین سن و رضایت از وضع مالی با سلامت معنوی و نیز بین سن با رضایت شغلی کارکنان رابطه مثبت و معنی‌داری مشاهده شد.
بحث و نتیجه‌گیری: پرستاران و پزشکان به ترتیب بیشترین و کم‌ترین سلامت معنوی و برعکس کم‌ترین و بیشترین رضایت شغلی را داشتند. همچنین ارتباط معنی‌دار سلامت معنوی با رضایت شغلی نشان داد بهره‌گیری از آموزه‌های دینی و معنوی می‌تواند رضایت شغلی کارکنان را افزایش داده و به بهره‌وری بالای سازمانی منجر شود. آموزش‌های لازم جهت ایجاد حس تعهد و دل‌بستگی، کاهش استرس و ایجاد حس معنوی و نیز ثبات وضعیت استخدامی کارکنان و ازدیاد حقوق آن‌ها پیشنهاد می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت معنوی، رضایت شغلی، کارکنان
متن کامل [PDF 499 kb]   (626 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 5 - ( مرداد 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها