:: دوره 15، شماره 9 - ( آذر 1396 ) ::
جلد 15 شماره 9 صفحات 688-695 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مصاحبه انگیزشی مبتنی بر خودکارآمدی بر نتایج آزمایشگاهی در مبتلایان به دیابت نوع دو
امیر قهرمانی1، معصومه همتی 2، وحید علی نژاد1
1- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشیار پرستاری، مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، hemmatma@ yahoo.com
چکیده:   (1035 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: مدیریت دیابت نیازمند تعهد فرد به رفتارهای بهداشتی باهدف کاهش خطرات و عوارض بیماری است. مصاحبه‌ی انگیزشی مداخله‌ای نویدبخش برای تغییر رفتار بهداشتی است. لذا این مطالعه باهدف تعیین تأثیر مصاحبه انگیزشی بر نتایج آزمایشگاهی در مبتلایان به دیابت نوع دو انجام شد.
مواد و روش کار: مطالعه‌ی حاضر یک مطالعه تجربی با روش نمونه‌گیری تصادفی بوده که بر روی 60 نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع دو عضو انجمن دیابت بوکان که شرایط شرکت در مطالعه را داشتند در سال 1395 اجرا شد. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه جمعیت شناختی با روش مصاحبه و گرفتن نمونه خون جمع‌آوری گردید. هر عضو گروه مداخله 5 جلسه‌ی 45-30 دقیقه تحت مصاحبه انگیزشی قرار گرفت. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آمار توصیفی و استنباطی، تجزیه‌و‌تحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد نتایج آزمون آماری تی مستقل نشان داد قبل و بعد از اجرای مصاحبه انگیزشی مبتنی بر خودکارآمدی در میانگین نمرات قند خون، کلسترول، تری گلیسیرید و هموگلوبین گلیکوزیله بین دو گروه مداخله و کنترل تفاوت آماری معنی‌دار وجود نداشت (05/0<p).
بحث و نتیجه‌گیری: مداخله‌ی مصاحبه انگیزشی مبتنی بر خودکارآمدی در 5 جلسه بر نتایج آزمایشگاهی در مبتلایان به دیابت نوع دو تأثیر مثبت را نشان نداد. لذا پیشنهاد می‌شود این مداخله در زمان و جلسات بیشتری انجام شود.
 
واژه‌های کلیدی: مصاحبه انگیزشی، خودکارآمدی، نتایج آزمایشگاهی، دیابت نوع 2
متن کامل [PDF 475 kb]   (265 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 9 - ( آذر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها