:: دوره 15، شماره 12 - ( اسفند 1396 ) ::
جلد 15 شماره 12 صفحات 874-884 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش‌ها و موانع سیستم اطلاعات پرستاری (NIS): یک مطالعه مروری یکپارچه
لیلا ولیزاده1، فرزانه باقریه 2، صغری حسنی نارنجباغی3
1- استاد گروه آموزشی پرستاری کودکان، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ایران
2- دانشجوی دکتری آموزش پرستاری، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ایران (نویسنده مسئول)
3- دانشجوی دکتری آموزش پرستاری، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ایران
چکیده:   (1619 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: سیستم اطلاعات پرستاری، بخشی از سیستم اطلاعات بیمارستانی و مراقبت بهداشتی است که برای کمک به پرستاران در ارائه مراقبت بهتر به بیمار طراحی شده است. عملکرد صحیح این سیستم‌ها منجر به بهبود یکپارچگی داده‌های بالینی، بهبود کیفیت مراقبت‌های پرستاری و تأمین نیازهای کاربران می‌شود؛ اما سیستم اطلاعات پرستاری با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو است. در این راستا مطالعه حاضر باهدف تعیین چالش‌های موجود در زمینه سیستم اطلاعات پرستاری و ارائه راهکارهایی برای رفع آن‌ها انجام شده است.
مواد و روش کار: مطالعه حاضر مروری یکپارچه از شواهد است که با استفاده از روش بروم انجام گردید. بدین منظور مطالعاتی که در راستای هدف پژوهشی بودند، به زبان انگلیسی یا فارسی نگارش شده بودند، دسترسی به متن کامل آن‌ها ممکن بود و سال چاپ آن‌ها مربوط به ده سال اخیر بود وارد مطالعه شدند و مقالات بی‌نام، بدون تاریخ از مطالعه حذف شدند. پایگاه‌های اطلاعاتی CINAHL, EBSCO, SID, Magiran, Iranmedex, PubMed, Medline, Google scholar, Scopus Elsevier, Sciencedirect با کلیدواژه‌های سیستم اطلاعات پرستاری، سیستم اطلاعاتی، پرستاری، سیستم اطلاعات بیمارستانی مورد جستجو قرار گرفت. درنهایت 23 مقاله وارد مطالعه شدند. داده‌ها بر اساس روش بروم مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل‌ها نشان داد که چالش‌ها و موانع سیستم‌های اطلاعات پرستاری شامل شش دسته 1) عدم انطباق برنامه‌های طراحی شده با وظایف پرستاری به علت: الف- فقدان ترمینولوژی استاندارد پرستاری، ب- فقدان مجموعه حداقل داده‌های پرستاری، 2) فقدان سیستم طبقه‌بندی مناسب و جامع، 3) عدم پشتیبانی سیستم‌ها از تصمیم‌گیری بالینی پرستاری، 4) موانع مربوط به مستندسازی پرستاری: الف: فقدان قالب‌بندی و گروه‌بندی گزارش‌ها ب- بروز مشکلات کامپیوتری و فنی ج- مسائل محرمانگی و امنیت اطلاعات بیمار 5) فاکتورهای فردی، 6) فاکتورهای سازمانی می‌باشد.
بحث و نتیجه‌گیری: سیستم‌های اطلاعات پرستاری کامپیوتری به‌راحتی می‌توانند نیازهای اطلاعاتی پرستاری را برآورده کنند. این سیستم‌ها به‌منظور سازمان‌دهی اطلاعات، بهبود جریان کارها، اجرای فرایند پرستاری بهبود مراقبت‌های پرستاری و نیز برای مدیریت داده‌ها، اطلاعات و دانش به پرستاران کمک می‌کنند. در همین راستا توسعه سیستم‌های اطلاعات با از میان برداشتن چالش‌ها و موانع موجود ضرورت می‌یابد.
واژه‌های کلیدی: انفورماتیک پرستاری، سیستم اطلاعاتی، پرستاری، سیستم اطلاعات بیمارستانی
متن کامل [PDF 462 kb]   (486 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 12 - ( اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها