:: دوره 16، شماره 2 - ( اردیبهشت 1397 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 81-91 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روان‌درمانی مذهبی معنوی با تأکید بر دعاهای شماره 15 و 23 صحیفه سجادیه بر نگرش به بیماری و سلامت روان بیماران مبتلا به سرطان
علی شریفی ریگی1 ، سید علی مرعشی 2، نجمه حمید3
1- کارشناس‌ ارشد روان‌شناسی بالینی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
2- استادیار روان شناسی بالینی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران (نویسنده مسئول) ، sayedalimarashi@scu.ac.ir
3- دانشیار روان شناسی بالینی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (955 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: سرطان به درجات مختلفی در ابعاد گوناگون زندگی بیماران مبتلا به سرطان تأثیرات منفی می­گذارد. هدف از پژوهش حاضر اثربخشی روان‌درمانی مذهبی – معنوی با تأکید بر اهمیت دعاهای شماره 15 و 23 صحیفه سجادیه بر نگرش به بیماری و سلامت روان در بیماران مبتلا به سرطان شهر اهواز بود.
مواد و روش کار: در یک طرح تجربی از نوع پیش‌آزمون - پس‌آزمون با گروه کنترل، تعداد 30 نفر از بیماران مبتلا به سرطان شهر اهواز با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس، انتخاب و به‌صورت تصادفی به دو گروه مداخله (15 نفر) و گروه کنترل (15 نفر) تخصیص یافتند. گروه مداخله 6 جلسه مداخله روان‌درمانی مذهبی – معنوی با تأکید بر اهمیت دعاهای شماره 15 و 23 صحیفه سجادیه را به‌صورت گروهی 90 دقیقه­ای، هفته‌ای 2 جلسه دریافت کرد. ابزارهای مورد استفاده پرسشنامه سلامت روان گلدبرگ و هیلر و مقیاس نگرش به بیماری کلنر بود، که در دو مرحله‏ی ‏قبل از مداخله و پایان مداخله تکمیل شدند. برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‏ها ‏آمار توصیفی و برای تعیین سطح معنی‌داری از آزمون)ANCOVA01/0P< ( استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج آزمون­های تجزیه‌و‌تحلیل کوواریانس چند متغیری نشان داد که روان‌درمانی مذهبی- معنوی با تأکید بر اهمیت دعاهای شماره 15 و 23 صحیفه سجادیه باعث افزایش سلامت روان (005/0 P<) و نیز تقویت نگرش مثبت نسبت به بیماری (002/0 P<) در افراد گروه مداخله در مقایسه با گروه کنترل، در مرحله پس‌آزمون شد و تفاوت آن معنی‌دار بود.
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به تأثیر مثبت این مداخله در بهبود سلامت روان و نیز تقویت نگرش مثبت نسبت به بیماری، می‏توان گفت که این مداخله برای بیماران مبتلا به سرطان در کنار درمان­های دیگر می­تواند مناسب باشد و پیشنهاد می­شود از آن به‌عنوان رویکرد درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز مشاوره استفاده شود.
 
واژه‌های کلیدی: روان‌درمانی مذهبی معنوی، نگرش به بیماری، سلامت روان، سرطان
متن کامل [PDF 470 kb]   (329 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشکی- روان شناسی


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( اردیبهشت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها