:: دوره 17، شماره 5 - ( مرداد 1398 ) ::
جلد 17 شماره 5 صفحات 371-378 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بین کننده‌های رفتارهای مراقبتی پرستاران در بخش‌های مراقبت ویژه
شادی تربیت نازلو1 ، صالح سلیمی 2، آرام فیضی1
1- گروه پرستاری، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران
2- گروه پرستاری، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران ، salimikktc@gmail.com
چکیده:   (655 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: مراقبت یک ضرورت اخلاقی است. رفتارهای مراقبتی دربرگیرنده اقدامات و رفتارهایی است که توسط پرستاران برای ارائه مراقبت فیزیکی، عاطفی، اجتماعی، معنوی و روانی به بیماران ارائه می‌شوند. در حقیقت این فرض وجود دارد که احساس تحت مراقبت قرار گرفتن در بیماران ناشی از رفتارهای مراقبتی می‌باشد. هدف از مطالعه حاضر استخراج پیش‌بین کننده‌های رفتارهای مراقبتی پرستاران در بخش‌های مراقبت ویژه بود.
مواد و روش کار: مطالعه حاضر، یک مطالعه توصیفی- تحلیلی می‌باشد که نمونه‌گیری به روش تمام شماری بر روی 350 پرستار بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های آموزشی ارومیه صورت گرفت. پرسشنامه شامل 3 قسمت: مشخصات دموگرافیک، پرسشنامه رفتارهای مراقبتی لارسون (Q-Care) و پرسشنامه تعیین‌کننده‌های رفتار مراقبتی (DNCB) بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار Spss20 در سطح معنی‌داری p<0/05 مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: مهم‌ترین ابعاد رفتارهای مراقبتی"در دسترس بودن"، "پایش و پیگیری بیمار" و " توضیح دادن به بیمار" بود. بر اساس نتایج آنالیز تحلیلی با رگرسیون پیش‌بین کننده‌های بعد" در دسترس بودن" احساس امنیت شغلی و نیاز و خواست بیمار یا سیستم بود، برای بعد " پایش و پیگیری بیمار" تجربه کاری، باور به لزوم ارائه خدمات با کیفیت، احساس باارزش بودن در سیستم و زمان اختصاص‌یافته به مراقبت مستقیم و برای بعد"توضیح دادن به بیمار" آیتم‌های جنسیت بیمار، احساس مسئولیت و سن پرستار (گروه سنی بالاتر از 45 سال) استخراج شد.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این پژوهش می‌تواند در سطوح مختلف آموزشی و مدیریت پرستاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد. مدیران و محققین پرستاری به‌منظور ارتقاء کیفیت مراقبت‌های پرستاری درعین‌حال با صرفه‌جویی در وقت و هزینه کافی است، تمرکز بر فاکتورهای پیش‌بین کننده در هر بعد مراقبتی داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: پرستاران، رفتارهای مراقبتی، پیش‌بین کننده
متن کامل [PDF 471 kb]   (189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 5 - ( مرداد 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها