:: دوره 18، شماره 2 - ( اردیبهشت 1399 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 141-156 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مؤثر بر تبعیت از رژیم درمانی در بیماران تحت درمان با همو دیالیز: یک تحلیل محتوای کیفی
مریم سادات هاشمی1 ، سمیه حقیقت 2، مریم باقری1 ، محمد اکبری1 ، ریحانه نیک نژاد1
1- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
2- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، s.haghighatb@yahoo.com
چکیده:   (263 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: عدم تبعیت از درمان مشکل شایعی در بیماران همودیالیزی است و به‌عنوان یکی از عوامل پیشرفت بیماری، افزایش عوارض حین دیالیز، افزایش شانس بستری شدن و مرگ و میر بیماران همودیالیز مطرح می‌باشد. عوامل متعدد محیطی و فرهنگی بر تبعیت از درمان بیماران مؤثر است ولیکن بامطالعات کمی به نمی‌توان این عوامل را بررسی نمود لذا این مطالعه به روش تحلیل محتوای کیفی انجام ‌شد تا درک عمیق‌تری از موضوع حاصل گردد و اقدامات لازم جهت بهبود تبعیت از درمان این بیماران صورت گیرد.
روش کار: این مطالعه به صورت کیفی با رویکرد تحلیل محتوا انجام شد. نمونه‌گیری به صورت مبتنی بر هدف آغاز و تا رسیدن به اشباع داده‌ها ادامه یافت. روش اصلی جمع‌آوری دادها مصاحبه نیمه ساختاریافته بود. در مجموع با 29 مشارکت کننده مصاحبه صورت گرفت. مصاحبه‌ها با روش تحلیل محتوای گرنهایم و لاندمن آنالیز شدند.
یافته‌ها: از تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها 600 کد اولیه و 64 زیر طبقه و 13 طبقه فرعی و در نهایت چهار طبقه اصلی عوامل مرتبط با بیمار، ، عوامل اجتماعی-اقتصادی، عوامل مرتبط با درمان، عوامل مرتبط با اعضای تیم سلامت پدیدار شد.
نتیجه‌گیری: با ارتقا حمایت اجتماعی-اقتصادی، سازگاری بیمار با بیماری‌اش، خودمراقبتی، میزان کارآمدی، کاهش افسردگی و اضطراب بیماران، بهبود ارتباط اعضای تیم سلامت با بیمار، رعایت استانداردهای نیروی انسانی، می‌توان میزان تبعیت از درمان بیماران تحت درمان با همودیالیز را بهبود داد.
واژه‌های کلیدی: رژیم درمانی، بیمار، تبعیت، همو دیالیز، تحلیل محتوای کیفی
متن کامل [PDF 5305 kb]   (74 دریافت)    
نوع مطالعه: کیفی | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 2 - ( اردیبهشت 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها