:: دوره 17، شماره 12 - ( اسفند 1398 ) ::
جلد 17 شماره 12 صفحات 930-937 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر تکنیک آرام‌سازی پیشرونده عضلانی و رایحه‌درمانی با گل محمدی بر میزان اضطراب، استرس و افسردگی افراد کاندیدای جراحی عمومی
شیرین مددکار 1، کبری نوریان2 ، مهری دوستی ایرانی2 ، پوران آذری2
1- دانشگاه آزاد واحد شهرکرد ، shirinmadadkar@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
چکیده:   (743 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: یکی از شایع‌ترین مشکلات بیماران قبل از اعمال جراحی، اختلالات روان‌شناختی نظیر اضطراب، استرس و افسردگی است. این مطالعه باهدف مقایسه تأثیر تکنیک آرام‌سازی پیشرونده عضلانی و رایحه‌درمانی با گل محمدی بر میزان اضطراب، استرس و افسردگی افراد کاندیدای جراحی عمومی انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این کارآزمایی بالینی شاهد دار تصادفی سازی شده 90 بیمار کاندیدا جراحی عمومی مراجعه‌کننده به بیمارستان آیت‌الله کاشانی شهرکرد به‌صورت تصادفی به سه گروه آرام‌سازی (30)، رایحه‌درمانی (30) و کنترل (30) تقسیم شدند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه مشخصات دموگرافیک، مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس 21 سؤالی DASS و فرم ثبت علائم حیاتی بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 21 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد میانگین نمرات اضطراب، استرس و افسردگی قبل از مداخله بین سه گروه با یکدیگر تفاوت آماری معنی‌داری نداشت (05/0 P>). اما بعد از مداخله این تفاوت معنی‌دار شد (05/0 P<). مقایسه بین گروهی نیز نشان داد که بین دو گروه آرام‌سازی و رایحه‌درمانی ازنظر متغیرهای موردبررسی اختلاف آماری معناداری وجود ندارد و این دو روش نسبت به یکدیگر برتری ندارند.
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این مطالعه می‌توان پیشنهاد کرد که از آرام‌سازی عضلانی و آروماتراپی جهت کاهش سطح اضطراب، استرس و افسردگی بیماران کاندید جراحی عمومی در بالین استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: آرام‌سازی، رایحه‌درمانی، اضطراب، استرس، افسردگی، جراحی
متن کامل [PDF 2319 kb]   (180 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 12 - ( اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها