دوره 16، شماره 2 - ( اردیبهشت 1397 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 138-130 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناس ارشد روانشناسی عمومی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
2- استادیار، گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران (نویسنده مسئول) ، f.khayatan@yahoo.com
چکیده:   (3854 مشاهده)
پیش­زمینه و هدف: آموزش مهارت‌های جنسی و اهمیت یادگیری آن می‌تواند باعث جلوگیری از بروز برخی تعارضات، اختلالات و مشکلات جنسی شود. هدف پژوهش حاضر اثربخشی آموزش مهارت‌های جنسی بر طرح‌واره‌های جنسی زنان، عزت‌نفس جنسی و رضایت جنسی زنان مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره­ی شهر اصفهان بوده است. مواد و روش کار: روش تحقیق در این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون و گروه آزمایش و کنترل می­باشد. جامعه­ی آماری پژوهش، زنان مراجعه‌کننده به یکی از مراکز مشاوره­ی شهر اصفهان بودند، که پرونده­ای در خصوص مشکلات و مسائل جنسی در آن مرکز داشتند و به شیوه­ی در دسترس، 30 نفر از زنانی که شرایط حضور در پژوهش را داشتند به‌طور تصادفی به دو گروه آزمایش (15 نفر) و کنترل (15 نفر) تقسیم شدند. ابزار جمع‌آوری داده­های پژوهش حاضر، پرسشنامه­های برانگیختگی طرح‌واره‌های شناختی در بافت جنسی (QCSASC)، عزت‌نفس جنسی زنان (SSFIW) و رضایت جنسی زنان (ISS) بوده است. طول مدت اعمال متغیر مستقل (آموزش مهارت‌های جنسی) بر گروه آزمایش 15 ساعت بود که طی شش هفته و به‌صورت هفته­ای یک جلسه انجام گرفت. در مرحله پس‌آزمون دو گروه (کنترل و آزمایش) جهت بررسی اثربخشی مداخله با استفاده از پرسشنامه­های فوق، مورد بازآزمایی قرار گرفتند. یافته­ها: یافته­های این پژوهش از طریق آزمون تحلیل کوواریانس نشان دادند که آموزش مهارت‌های جنسی بر عزت‌نفس جنسی و رضایت جنسی زنان تأثیر داشته است ولی بر طرح‌واره‌های جنسی زنان مؤثر نبوده است. نتیجه‌گیری: آموزش مهارت‌های جنسی می‌تواند باعث بهبود و افزایش رضایت جنسی زنان گردد.  
متن کامل [PDF 436 kb]   (1716 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشکی- روان شناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.