دوره 16، شماره 2 - ( اردیبهشت 1397 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 121-109 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشیار، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، ارومیه، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، H.nournezhad@gmail.com
چکیده:   (4320 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف:: استرسی که مادر در دوران بعد از زایمان درک می‌کند، نه‌تنها سلامت مادران زایمان کرده را مختل می‌کند، بلکه باعث اختلال در پیوند مادر-کودک می‌شود. این پژوهش باهدف تعیین تأثیر مشاوره‌ی مبتنی بر حمایت خانواده بر استرس درک شده بعد از زایمان و پیوند مادر- کودک در زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی منتخب شهر ارومیه" طراحی گردید. مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی می‌باشد که بر روی 330 نفر از زنان نخست زا انجام شد. زنان به‌طور تصادفی به دو گروه مداخله (165 n=) و کنترل (165 n=) تقسیم شدند. افراد گروه مداخله 6-4 جلسه مشاوره مبتنی بر حمایت خانواده دریافت کردند و افراد گروه کنترل از مراقبت‌های معمول برخوردار شدند. ابزار گردآوری داده‌ها، فرم اطلاعات فردی، پرسشنامه حمایت خانواده، پرسشنامه پیوند مادر- کودک و پرسشنامه استرس درک شده پس از زایمان بود. یافته‌ها: نتایج نشان‌دهنده وجود اختلاف معنادار آماری در نمره کل استرس درک شده و ابعاد آن (خستگی، ارتباط با نوزاد، تغذیه نوزاد، ارتباط با بدن، برنامه‌های آینده، ارتباط با همسر) و نمره کل پیوند مادر-کودک و ابعاد آن (پیوند معیوب مادر-کودک، طرد و خشم، اضطراب مراقبت و خطر آزار کودک) پس از پایان مداخله در گروه مداخله می‌باشد (001/0>P). اما اختلاف آماری معنی‌داری در گروه کنترل مشاهده نشد. بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که مشاوره مبتنی بر حمایت خانواده باعث کاهش استرس درک شده و مشکلات پیوند مادر-کودک می‌شود. مشاوره مبتنی بر حمایت خانواده پیشنهاد می‌شود.  
متن کامل [PDF 517 kb]   (1437 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.