دوره 19، شماره 2 - ( اردیبهشت 1400 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 118-109 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای تخصصی پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، ارومیه، ایران
2- مربی، کارشناسی ارشد پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، ارومیه، ایران
3- استادیار، دکتری تحصصی پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، ارومیه، ایران
4- استادیار، آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
5- دانشیار، مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، hemmatma@yahoo.com
چکیده:   (2669 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: ماهیت پیش‌رونده دیابت و عوارض مزمن آن شرایط بغرنجی را فراهم آورده که مقابله با آن، تمرکز و توجه ویژه­ای را بر مداخلات تغییر رفتار سلامتی من‌جمله خود مدیریتی می­طلبد و دستیابی به آن مستلزم به‌کارگیری ابزارهای معتبر در این زمینه می‌باشد. مطالعه حاضر باهدف تعیین ویژگی‌های روان‌سنجی فرم اصلاح‌شده پرسشنامه خود مدیریتی دیابت انجام شد. روش کار: مطالعه حاضر یک پژوهش روش‌شناختی بود که در آن 180 بیمار مبتلا به دیابت از انجمن دیابت و دو مرکز آموزشی درمانی شهر ارومیه با روش نمونه‌گیری در دسترس، وارد مطالعه گردیدند. در ابتدا نسخه اصلی پرسشنامه خودمدیریتی دیابت با استفاده از روش استاندارد Backward- Forward به فارسی ترجمه گردید. روایی ابزار از طریق بررسی روایی صوری، محتوایی و انجام تحلیل عامل تأییدی بررسی شد. پایایی پرسشنامه با روش همسانی درونی (آلفای کرونباخ) ارزیابی شد. در مطالعه حاضر نرم‌افزارهای SPSS­ نسخه 16 و LISREL نسخه 8.8 به کار گرفته شدند. یافته‌ها: طبق نتایج تحلیل عاملی تأییدی،  مقادیر بار عاملی گویه‌ها همگی معنادار بوده و چهاربعدی که در ابزار اصلی معرفی شده بود  با مقادیر قابل‌قبول تأیید گردید. پایایی ابزار به روش همسانی درونی (آلفای کرونباخ ) برای کل ابزار 88/0 و برای ابعاد ابزار بین 85/0 – 66/0 به دست آمد. بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که نسخه تعدیل‌شده فارسی پرسشنامه خود مدیریتی دیابت  با 27 عیارت معتبر و پایا می‌باشد و می‌تواند جهت سنجش خود مدیریتی در بیماران مبتلا به دیابت مورداستفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 667 kb]   (2795 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: متفرقه

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.