دوره 19، شماره 5 - ( مرداد 1400 )                   جلد 19 شماره 5 صفحات 407-398 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناس ارشد پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشجوی دکترای آموزش پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
3- دانشیار، مرکز تحقیقات ایمنی بیمار، دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسنده مسئول) ، rbaghaei2001@yahoo.com
4- دانشجوی دکترای آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (1959 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: سبک رهبری در مدیریت بیمارستان‌ها و در افزایش اثربخشی و کیفیت خدمات مراقبتی درمانی اهمیت به سزایی دارد و شجاعت اخلاقی نیز مؤلفه‌ای ضروری در رفتار پرستاران هست و تأثیرات مهمی بر کیفیت مراقبت­های ارائه‌شده توسط آن‌ها دارد که متأثر از عوامل مختلفی است. لذا این مطالعه باهدف بررسی ارتباط سبک رهبری سرپرستاران با شجاعت اخلاقی پرستاران انجام گرفت. مواد و روش کار: این مطالعه یک مطالعه همبستگی است که در آن 300 نفر از پرستاران شاغل در بخش‌های مختلف مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به روش تصادفی طبقه‌ای به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه استاندارد چندعاملی رهبری بس و آولیو (MLQ[1]) و پرسشنامه شجاعت اخلاقی حرفه‌ای بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS19 و با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی و آزمون‌های همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت. یافته‌ها: مطابق با نتایج همبستگی پیرسون، نفوذ آرمانی اسنادی (45/0=r)، نفوذ آرمانی رفتاری (44/0=r)، مدیریت بر مبنای استثنا (فعال) (44/0=r)، همبستگی مثبت و متوسط با شجاعت اخلاقی داشت و مؤلفه‌های انگیزش الهام‌بخش، ترغیب ذهنی، ملاحظات فردی، پاداش مشروط، مدیریت بر مبنای استثنا (منفعل) همبستگی ضعیف با شجاعت اخلاقی دارند. مؤلفه‌های نفوذ آرمانی اسنادی، مدیریت بر مبنای استثنا (فعال)، نفوذ آرمانی رفتاری، انگیزش الهام‌بخش از بین مؤلفه‌های سبک رهبری، 0.27= 2R، 27 درصد واریانس شجاعت اخلاقی پرستاران را پیش‌بینی می‌کنند. درصد واریانس شجاعت اخلافی را پیش‌بینی می‌کنند. بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده بین سبک رهبری سرپرستاران و شجاعت اخلاقی پرستاران ارتباط معناداری وجود دارد و انتخاب ترکیبی از سبک رهبری تحول‌گرا و تبادلی و ارتقای مهارت­های رهبری سرپرستاران می‌تواند منجر به ارتقای شجاعت اخلاقی پرستاران و درنتیجه ارتقا کیفیت مراقبت پرستاری شود.
متن کامل [PDF 617 kb]   (962 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.