دوره 20، شماره 11 - ( بهمن 1401 )                   جلد 20 شماره 11 صفحات 873-864 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، amirehhassanpour@gmail.com
3- متخصص طب سنتی ایرانی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
4- استاد آمار زیستی، مرکز تحقیقات ایمنی بیمار، پژوهشکده تحقیقات بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (897 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان از خستگی رنج می‌برند که این خستگی ممکن است در ارتباط با بیماری یا فرایند درمان باشد. خستگی باعث تشدید وضعیت بیماری و افزایش بار بیماری می‌شود. طب فشاری می‌تواند به‌عنوان یک روش طب مکمل بر روی خستگی بیماران مؤثر باشد. بنابراین مطالعه‌ای باهدف تعیین تأثیر طب فشاری بر روی خستگی بیماران مبتلا به سرطان خون بستری‌شده در بخش‌های ویژه بیمارستان امام خمینی ارومیه در سال 1401 انجام گردید.
مواد و روش کار: این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی 68 بیمار مبتلا سرطان خون بستری در بیمارستان امام خمینی ارومیه انجام شد. نمونه­ها به روش در دسترس انتخاب با تخصیص تصادفی به دو گروه مداخله (طب فشاری (n=34) و گروه کنترل (n=34)) تقسیم شدند. ابتدا پیش‌آزمونی با استفاده از پرسشنامه دموگرافیک و مقیاس خستگی بیماران به عمل آمد. در گروه طب فشاری، برای هر نمونه با استفاده از نقطه SP6 و طب فشاری در مدت چهار هفته و هر روز (5 دقیقه) به‌موازات مراقبت‌های روتین انجام شد. در گروه کنترل هیچ مداخله‌ای صورت نگرفت و بیماران فقط مراقبت روتین بخش را دریافت کردند. بعد از مداخله، پس‌آزمونی با ابزارهای فوق در هردو گروه به عمل آمد. جهت ارزیابی داده‌های به‌دست‌آمده، از واحدهای پژوهش کدگذاری شده استفاده شد و نتایج توسط نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 25 و توسط تست‌های آماری کای اسکوئر، فیشر، تی تست و تی زوجی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که اجرای طب فشاری در گروه‌ مداخله مؤثر بوده است و باعث کاهش خستگی بیماران گردید (001/0 P<). بااین‌حال، آزمون t مستقل تفاوت معنی‌داری بین دو گروه در نمره کلی خستگی و ابعاد آن قبل از مداخله نشان نداد (05/0<P).
بحث و نتیجه‌گیری: استفاده از روش‌های طب فشاری به‌عنوان یک روش طب مکمل ارزان‌قیمت، سهل الجرا و بدون عوارض برای مدیریت خستگی بیماران مبتلا به سرطان خون پیشنهاد می‌گردد. این روش باعث کاهش خستگی بیماران می‌شود که درنهایت می‌تواند منجر به افزایش آرامش و ارتقاء کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان گردد.
متن کامل [PDF 770 kb]   (551 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.