[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 1 - ( فروردین 1395 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 88-99 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثربخشی آموزش گروهی ایمن‌سازی در مقابل استرس بر میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز
مریم السادات هاشمی فشارکی1، ناهید شاهقلیان 2، فهیمه کاشانی1
1- دانشجوی دکتری پرستاری اصفهان - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - دانشکده پرستاری و مامایی
2- عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران. اصفهان - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - دانشکده پرستاری و مامایی
چکیده:   (2296 مشاهده)

تاریخ دریافت 30/08/1394 تاریخ پذیرش 01/11/1394

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: افسردگی و اضطراب به‌عنوان شایع‌ترین اختلال روان‌پزشکی در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه است. استرسورهای روانی در این بیماران منجر به کاهش رعایت رژیم‌های درمانی و درنتیجه افزایش مرگ‌ومیر و بستری شدن این بیماران می‌گردد. تکنیک آموزش ایمن‌سازی در مقابل استرس ازجمله تکنیک‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد. در این مطالعه تأثیر آن بر میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز موردبررسی قرار گرفت.

مواد و روش کار: این مطالعه طرحی نیمه تجربی بود که بر روی 64 بیمار انجام شد. بیماران به‌صورت تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. گروه آزمون به مدت 8 هفته تحت آموزش گروهی ایمن‌سازی در مقابل استرس قرار گرفت. با استفاده از پرسشنامه DASS-42 میزان استرس اضطراب و افسردگی شرکت‌کنندگان در هر گروه سه بار مورداندازه‌گیری قرار گرفت: یک‌بار قبل از مداخله، یک‌بار بعد از مداخله و یک‌بار بعد از گذشت یک ماه از مداخله (مرحله پیگیری).

یافته‌ها: نتایج آنالیز داده‌ها حاکی از آن بود که این روش باعث کاهش معناداری در استرس، اضطراب و افسردگی گروه آزمون نسبت به گروه کنترل گردید.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که آموزش گروهی ایمن‌سازی در مقابل استرس بر میزان استرس اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز مؤثر است.

واژه‌های کلیدی: ایمن‌سازی در مقابل استرس، استرس، اضطراب و افسردگی، همودیالیز
متن کامل [PDF 343 kb]   (859 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hashemi Fesharaki M, Shahgholian N, Kashani F. EFFECT OF STRESS INOCULATION TRAINING ON THE LEVELS OF STRESS, ANXIETY, AND DEPRESSION IN HEMODIALYSIS PATIENTS. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (1) :88-99
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2219-fa.html

هاشمی فشارکی مریم السادات، شاهقلیان ناهید، کاشانی فهیمه. بررسی اثربخشی آموزش گروهی ایمن‌سازی در مقابل استرس بر میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (1) :88-99

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2219-fa.htmlدوره 14، شماره 1 - ( فروردین 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3729