[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 3 - ( خرداد 1395 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 224-232 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر پیام کوتاه بر پایبندی به توصیه‌های درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون
مهسا صفایی سرنقی1، معصومه همتی مسلک پاک 2، کمال خادم وطن3، وحید علی نژاد4
1- دانشجو-کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، hemmatma@yahoo.com
3- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
4- مربی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (2338 مشاهده)

تاریخ دریافت 27/11/1394 تاریخ پذیرش 31/01/1395

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: پرفشاری خون یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای بیماری‌های قلبی - عروقی می‌باشد. آموزش در زمینه کنترل و پایش فشارخون می‌تواند صرف‌نظر از کاهش هزینه‌های درمان و بستری شدن‌های مکرر بیمار، از عوارض مخرب این بیماری بر ارگان‌های حیاتی بدن پیشگیری نماید. لذا این مطالعه باهدف تعیین تأثیر پیام کوتاه بر پایبندی به توصیه‌های درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون مراجعه‌کننده به مرکز آموزشی درمانی سیدالشهدا ارومیه انجام شد.

مواد و روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی، 82 نفر از بیماران مبتلا به پرفشاری خون مراجعه‌کننده به مرکز آموزشی درمانی سیدالشهدا که واجد شرایط ورود به مطالعه بودند به‌صورت در دسترس انتخاب شدند و به‌طور تصادفی به دو گروه مساوی 41 نفره (گروه کنترل و گروه آموزش از طریق پیام کوتاه) تخصیص داده شدند. پرسشنامه پایبندی به درمان هیل- بن، در دو مرحله قبل و بعد از اجرای مداخله تکمیل شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS ویرایش 16 و با استفاده از آزمون‌های آمار توصیفی و استنباطی انجام شد.

یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که میانگین نمره پایبندی به درمان قبل از مداخله بین دو گروه کنترل و مداخله ازنظر آماری تفاوت معنی‏داری ندارد (112/0p=). اما آزمون من ویتنی بیانگر اختلاف آماری معناداری بین دو گروه در پایبندی به درمان بعد از مداخله بود (000/0p=).

بحث و نتیجه‌گیری: استفاده از روش‌هایی مانند پیام کوتاه که حاوی پیام‌های کوتاه آموزشی می‌باشند می‌توانند موجب افزایش پایبندی به درمان شوند. بنابراین توصیه می‌شود که در صورت امکان و با استفاده از دستگاه‌های پیامک انبوه، به‌صورت متناوب پیام‌های کوتاه آموزشی برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون توسط بیمارستان و سایر مراکز خدمات بهداشتی درمانی ارسال‌شده و بیماران به‌صورت دوره‌ای کنترل و پایش شوند.

واژه‌های کلیدی: پایبندی به درمان، پرفشاری خون، پیام کوتاه
متن کامل [PDF 454 kb]   (793 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

safaie sarnaghi M, Hemmati Maslak Pak M, khademvatan K, Alinejhad V. THE EFFECT OF SHORT MESSAGE SERVICE ON ADHERENCE TO TREATMENT ADVICE IN THE PATIENTS WITH HYPERTENSION. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (3) :224-232
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2385-fa.html

صفایی سرنقی مهسا، همتی مسلک پاک معصومه، خادم وطن کمال، علی نژاد وحید. تأثیر پیام کوتاه بر پایبندی به توصیه‌های درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (3) :224-232

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2385-fa.htmlدوره 14، شماره 3 - ( خرداد 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3729