[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 2 - ( اردیبهشت 1395 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 118-127 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر آموزش خانواده محور بر خودمراقبتی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو
سمیه رزم آرای1، معصومه همتی مسلک پاک 2، حمیدرضا خلخالی3
1- دانشجوی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، s.razmara@gmail.com
3- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (2954 مشاهده)

تاریخ دریافت 18/10/1394 تاریخ پذیرش 15/12/1394

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: آموزش خانواده محور در بیماران مبتلا به دیابت می‌تواند نقش مهمی در کنترل این بیماری داشته باشد و موجب کاهش عوارض این بیماری گردد. این مطالعه باهدف تعیین تأثیر آموزش خانواده محور بر خودمراقبتی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو انجام گردید.

مواد و روش کار: پژوهش حاضر، مطالعه‌ای تجربی از نوع قبل و بعد می‌باشد. 60 نفر از بیماران مبتلا به دیابت که شرایط ورود به مطالعه را داشتند به‌صورت تصادفی انتخاب شده و به‌طور تصادفی به دو گروه کنترل (30 نفر) و مداخله (30 نفر) تخصیص داده شدند. آموزش خانواده محور در گروه مداخله، به مدت سه ماه انجام شد. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه جمعیت شناختی و پرسشنامه فعالیت‌های خودمراقبتی در دیابت بود که به روش مصاحبه قبل و بعد از مداخله در دو گروه تکمیل گردید. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS ویرایش21 و با استفاده از آزمون‌های آمار توصیفی و استنباطی انجام گردید.

یافته‌ها: یافته‌های مطالعه نشان داد که بعد از آموزش خانواده محور، میانگین نمرات خودمراقبتی و ابعاد آن ( تغذیه، فعالیت جسمانی، کنترل قند خون و مراقبت از پا) بین دو گروه کنترل و مداخله تفاوت معنی‌داری ازنظر آماری داشت (001/0.(p< میانگین نمرات بعد تبعیت از رژیم دارویی بعد از مداخله بین دو گروه کنترل و مداخله تفاوت آماری معنی‌داری نداشت (05/0 (p>.

بحث و نتیجه‌گیری: آموزش خانواده محور توسط پرستار می‌تواند اثرات مهمی را در خودمراقبتی و ابعاد آن (تغذیه، فعالیت جسمانی، کنترل قند خون و مراقبت از پا) در بیماران مبتلا به دیابت ایجاد نماید. لذا پیشنهاد می‌شود پرستاران، خانواده بیماران مبتلا به دیابت را هم آموزش دهند.

واژه‌های کلیدی: آموزش، خانواده محور، خودمراقبتی، دیابت
متن کامل [PDF 291 kb]   (1512 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khalkhali H. THE EFFECT OF FAMILY-CENTERED EDUCATION ON SELF-CARE IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (2) :118-127
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2495-fa.html

رزم آرای سمیه، همتی مسلک پاک معصومه، خلخالی حمیدرضا. بررسی تأثیر آموزش خانواده محور بر خودمراقبتی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (2) :118-127

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2495-fa.htmlدوره 14، شماره 2 - ( اردیبهشت 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3730