[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 2 - ( اردیبهشت 1395 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 100-107 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان و علل ترخیص با رضایت شخصی در بیماران بستری و سرپایی بیمارستان شهید مدنی خوی در سال 92
لیلا مختاری1، عبدالله خرمی مارکانی 2، معصومه مددی3
1- مربی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
3- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (2188 مشاهده)

تاریخ دریافت 13/10/1394 تاریخ پذیرش 15/12/1394

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: ترخیص با رضایت شخصی یا ترخیص علی رغم توصیه‌های پزشکی با قطع نابهنگام درمان توسط بیمار یا همراهان شروع و در برخی موارد منجر به بستری مجدد و یا حتی فوت بیمار می‌گردد و می‌تواند نشانگر نارضایتی بیماران و یک مشکل با اهمیت جدی باشد. این مطالعه با هدف بررسی میزان و علل ترخیص با رضایت شخصی در بیماران بستری و سرپایی بیمارستان شهید مدنی خوی در سال 92 انجام شده است.

مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی مقطعی در سال 92 در بیمارستان شهید مدنی خوی انجام گردید که نمونه‌گیری به روش سرشماری انجام شد و شامل کلیه بیماران (1663 نفر) بستری در بخش‌ها و مراجعین سرپایی بود که در طی دوره پژوهش، بیمارستان را با میل شخصی ترک نمودند. جمع آوری داده‌ها بر اساس چک لیست بوده و جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار آماری spss و روش‌های آماری توصیفی استفاده گردید.

یافته‌ها: بیماران مرخص شده با رضایت شخصی 82/6درصد از کل بیماران بستری و 65/19درصد از کل مراجعین بخش سرپایی را تشکیل می‌دادند. بیشترین علت آن (8/47درصد) طولانی شدن مدت بستری بیماران بود. سایر علل به ترتیب شامل احساس بهبودی، تمایل به بستری در مرکز درمانی مجهزتر، عدم قبول روند درمانی، نارضایتی از پزشک، کمبود امکانات، نارضایتی از ارئه خدمات و end stage بودن بیمار بود.

بحث و نتیجه گیری: از آنجائی که ترخیص با رضایت شخصی ایجاد اختلال در روند درمانی بیماران می‌نماید لذا بهتر است با راه‌کارهایی مانند افزایش آگاهی بیماران از عوارض احتمالی بیماری، طراحی برنامه‌ درمانی برای بیماران، استقرار مددکاران بالینی جهت شناسایی و ارزیابی مشکلات بیماران، ایجاد فضای مناسب برای استراحت بیماران و همراهان، طراحی فضای سبز و ایجاد محیطی خوشایند، از افزایش میزان ترخیص با رضایت شخصی و آسیب‌های ناشی از آن پیشگیری کرد.

واژه‌های کلیدی: ترخیص با رضایت شخصی، بیماران، بیمارستان
متن کامل [PDF 217 kb]   (1209 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mokhtari L, Korami Marekani A, Madadi M. STUDYING THE RATE AND CAUSES OF BEING DISCHARGED AGAINST MEDICAL ADVICE IN INPATIENT AND OUTPATIENT WARDS OF SHAHID MADANI HOSPITAL IN KHOY CITY, 2014. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (2) :100-107
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2517-fa.html

مختاری لیلا، خرمی مارکانی عبدالله، مددی معصومه. میزان و علل ترخیص با رضایت شخصی در بیماران بستری و سرپایی بیمارستان شهید مدنی خوی در سال 92. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (2) :100-107

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2517-fa.htmlدوره 14، شماره 2 - ( اردیبهشت 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3730