[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 7 - ( مهر 1395 ) ::
جلد 14 شماره 7 صفحات 592-600 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثربخشی برنامه مشاوره معنوی بر تندرستی معنوی بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی‌‌درمانی در مرکز پژوهشی-درمانی امید ارومیه در سال 1393
دکتر عبدالله خرمی مارکانی 1، امید ناصری2، دکتر مولود رادفر3، دکتر حمیدرضا خلخالی4
1- استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشکده پرستاری و بهداشت خوی (نویسنده مسئول) ، Khorami.abdolah@gmail.com
2- دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
3- استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
4- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (2130 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: سرطان در مراحل بیماری و درمان عوارض زیادی را به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌‌توان به ایجاد اختلال در تندرستی معنوی اشاره نمود. به نظر می‌‌رسد تدوین راهکارهایی بر اساس معنویت و در رأس آن‌ها مشاوره معنوی بتواند بر مؤلفه‌‌ فوق‌‌الذکر مؤثر باشد. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر مشاوره معنوی بر ارتقاء تندرستی معنوی بیماران مبتلا به سرطانِ مرکز پژوهشی –درمانی اُمید ارومیه انجام پذیرفت.

مواد و روش‌ها: در این پژوهش کارآزمایی بالینی 60 بیمار مبتلا بستری در مرکز پژوهشی-درمانی امید ارومیه به‌طور تصادفی وارد مطالعه گردیده و مجدداً با تخصیص تصادفی در دو گروه مداخله کنترل قرار گرفتند. برای گروه مداخله 8 جلسه مشاوره معنوی بر اساس برنامه آموزشی تأییدشده و برای گروه کنترل مراقبت‌های روتین بیمارستان اجرا گردید. برای جمع‌آوری داده‌های پیش‌آزمون و پس‌آزمون از پرسشنامه سلامت معنوی پالوتزین و الیسون استفاده گردید و درنهایت داده‌‌های به‌دست‌آمده با آماری توصیفی و استنباطی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: میانگین و انحراف‌‌ معیار نمره تندرستی معنوی قبل و بعد بیماران گروه مداخله به ترتیب 73/6±67/54 و19/6±83/85 محاسبه گردید. در گروه کنترل نیز نمرات قبل و بعد به ترتیب 74 76/5±33/54 و 98/5±80/54 به دست آمد. مقایسه جزءبه‌جزء با آزمونِ آماری تی مستقل برای گروه‌‌ها وجود اختلاف معناداری را در نمرات پس‌‌آزمونِ بین دو گروه نشان داد (001/0>P)؛ درحالی‌که تفاوت معناداری در نمرات پیش‌‌آزمون گروه‌‌ها مشاهده نگردید (05/0<P). همچنین در مقایسه میانگین نمرات به‌صورت درون‌‌گروهی با آزمون تی زوجی اختلاف معناداری در نمرات قبل و بعدِ گروه مداخله مشاهده شد (001/0>P). درحالی‌که نمرات قبل و بعد در گروه کنترل تفاوت معناداری با هم نداشتند (05/0<P).

بحث و نتیجه‌گیری: اجرای مشاوره معنوی نقش بسزایی در افزایش سطح تندرستی معنوی بیماران مبتلا به سرطان ایفا می‌‌نماید. این امر لزوم توجه به امر معنویت و تدوین برنامه‌‌های اجرای مشاوره معنوی را در مراکز تخصصی و عمومی که در آن بیماران مبتلا به سرطان بستری می‌شوند برجسته می‌‌نماید.

واژه‌های کلیدی: سرطان، شیمی‌‌درمانی، تندرستی معنوی، مشاوره معنوی
متن کامل [PDF 468 kb]   (656 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khorami Marekani A, Naseri O, Radfar M, Khalkhali H. EVALUATING THE EFFECT OF SPIRITUAL COUNSELING ON SPIRITUAL WELL-BEING OF CANCER PATIENTS UNDERGOING CHEMOTHERAPY IN OMID RESEARCH-TREATMENT HOSPITAL IN URMIA, IN 2014. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (7) :592-600
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2536-fa.html

خرمی مارکانی عبدالله، ناصری امید، رادفر مولود، خلخالی حمیدرضا. بررسی اثربخشی برنامه مشاوره معنوی بر تندرستی معنوی بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی‌‌درمانی در مرکز پژوهشی-درمانی امید ارومیه در سال 1393. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (7) :592-600

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2536-fa.htmlدوره 14، شماره 7 - ( مهر 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3730