[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 7 - ( مهر 1395 ) ::
جلد 14 شماره 7 صفحات 658-664 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش شرکت زنان باردار در کلاس‌های آمادگی زایمان در انتخاب نوع زایمان در بیمارستان‌های زنجان
جعفر قهرمانی 1، مژگان ولی زاده بهروز2
1- استادیار دانشگاه آزاد واحد مرند (نویسنده مسئول) ، jafarmn21@yahoo.com
2- کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد واحد مرند
چکیده:   (2082 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: میزان سزارین در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. به علت عوارض زیاد بعد از عمل، دوره نقاهت طولانی و هزینه بالای زایمان به طریق جراحی و سایر عوارض، زایمان طبیعی به‌عنوان روش ترجیحی توصیه شده است. با توجه به افزایش زایمان به طریقه سزارین و سهولت پذیرش آن از سوی عامه مردم به نظر می‌رسد که نگرش زنان باردار و کارکنان بهداشتی نسبت به انتخاب نوع زایمان مؤثر است. هدف اصلی این پژوهش بررسی نقش کلاس‌های آمادگی زایمان در انتخاب نوع زایمان می‌باشد.

مواد و روش کار: این پژوهش ازنظر هدف کاربردی و ازنظر اجرا از نوع نیمه تجربی با دو گروه آزمایش و کنترل است. جامعه آماری این پژوهش شامل 80نفر از زنان باردار که به بیمارستان زنجان مراجعه کردند از این تعداد 40 نفر به‌عنوان گروه آزمایش و 40نفر به‌عنوان گروه گواه انتخاب شدند. برای گروه آزمایش 8 جلسه آموزشی اجرا و سپس از طریق اجرای پرسشنامه محقق ساخته نسبت به جمع‌آوری داده‌ها درباره اثربخش بودن آموزش اقدام گردید. روایی پرسشنامه با نظر متخصصان امر تائید و پایایی آن با استفاده از آلفای کرونباخ معادل 7/0 مورد تائید قرار گرفت. برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی (خی دو) با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 21 استفاده گردید.

یافته‌ها: بر اساس اطلاعات به‌دست آمده ملاحظه می‌گردد که از بین شرکت‌کنندگان در کلاس‌های آموزش خانواده 8 نفر (20درصد) زایمان به روش سزارین داشته و 32 نفر (80درصد) نیز به روش طبیعی زایمان انجام داده‌اند. در مقام مقایسه از بین مادرانی که در کلاس‌های آموزش خانواده شرکت نکرده‌اند، 25 نفر (5/62درصد) به روش سزارین و 15 نفر (5/37درصد) نیز به روش طبیعی زایمان کرده‌اند. همچنین طبق اطلاعات بدست آمده و آزمون 2X ملاحظه می‌گردد سطح معنی‌داری آزمون 000/0 = p و زیر 05/0 می‌باشد؛ بنابراین بین شرکت در کلاس‌های آموزش خانواده و ترغیب به زایمان طبیعی رابطه وجود دارد.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که آموزش و شرکت در کلاس‌های آموزشی خانواده (کلاس‌های آمادگی برای زایمان) بر نوع انتخاب زایمان از سوی مادران باردار تأثیر داشته است.

واژه‌های کلیدی: زنان باردار، کلاس‌های آمادگی زایمان، انتخاب نوع زایمان
متن کامل [PDF 438 kb]   (1545 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش علوم پزشکی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghahrameni J, valizadeh bahroz M. EVALUATING THE ROLE OF PREGNANT WOMEN PARTICIPATION IN PRENATAL EDUCATION CLASSES IN CHOOSING THE TYPE OF DELIVERY IN ZANJAN HOSPITALS. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (7) :658-664
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2946-fa.html

قهرمانی جعفر، ولی زاده بهروز مژگان. بررسی نقش شرکت زنان باردار در کلاس‌های آمادگی زایمان در انتخاب نوع زایمان در بیمارستان‌های زنجان . مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (7) :658-664

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2946-fa.htmlدوره 14، شماره 7 - ( مهر 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705