[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 9 - ( آذر 1395 ) ::
جلد 14 شماره 9 صفحات 811-821 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مداخله آموزشی مبتنی بر مدل بزنف بر تبعیت از رژیم‌درمانی در بیماران مبتلا به فشارخون
رحیم بقایی1 ، ندا خالدیان 2، علیرضا دیدارلو3 ، وحید علی نژاد4
1- دانشیار گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، Neda.khaledian.22@gmail.com
3- دانشیار گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
4- دانشجوی دکتری تخصصی آمار حیاتی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (2286 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: فشارخون بالا یکی از مسائل بسیار مهم سلامت عمومی بوده و عدم تبعیت از رژیم‌درمانی به‌عنوان یک رفتاردرمانی نامطلوب در کنترل ضعیف فشارخون بالا تأثیر دارد که موجب بروز پیامدهای مضر می‌گردد. مدل بزنف جامع‌ترین مدل آموزش بهداشتی است که برای مطالعه، شناسایی و ایجاد رفتارهای جدید در جامعه به کار می‌رود. لذا مطالعه حاضر باهدف تعیین تأثیر اجرای مدل بزنف در تبعیت از رژیم‌درمانی در بیماران مبتلا به فشارخون بالا مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در سال 95-1394 می‌باشد.

مواد و روش کار: مطالعه حاضر از نوع تجربی با طرح پیش و پس‌آزمون بود که در آن 80 نفر از بیماران مبتلا به فشارخون بالا مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (سه مرکز بهداشت طرزیلو، 17 شهریور و شهدا) که شرایط ورود به مطالعه را داشتند به‌صورت تصادفی به دو گروه کنترل و آزمون تخصیص شدند. مداخله آموزشی مبتنی بر مدل بزنف فقط در گروه آزمون انجام گرفت که شامل آموزش به روش سخنرانی، توزیع بسته آموزشی و بحث گروهی بود که در 6 جلسه 5/1 ساعته برگزار گردید. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه بود. داده‌های جمع‌آوری‌شده پس از واردکردن در نسخه 16 نرم‌افزار SPSS با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی (تی مستقل و من ویتنی و کای دو) تجزیه‌و‌تحلیل گردید.

یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد در بیماران گروه آزمون دریافت‌کننده آموزش مبتنی بر مدل بزنف، میانگین نمره تبعیت از رژیم‌درمانی نسبت به گروه کنترل به‌طور معنی‌داری بیشتر (001/0P<) بود.

بحث و نتیجه‌گیری: مداخله آموزشی مبتنی بر مدل بزنف، تبعیت از رژیم‌درمانی در بیماران مبتلا به فشارخون بالا مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد. لذا توصیه می‌شود از مداخله آموزشی مبتنی بر مدل بزنف به‌عنوان عامل مکمل تسهیل‌کننده کلیدی برای افزایش تبعیت از رژیم‌درمانی در بیماران مبتلا به فشارخون بالا استفاده گردد.

واژه‌های کلیدی: فشارخون بالا، تبعیت از رژیم‌درمانی، مدل بزنف
متن کامل [PDF 520 kb]   (695 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Baghaee R, Khaledian N, Didarloo A, Alinezhad V. THE EFFECT OF AN EDUCATIONAL INTERVENTION ON THE MEDICATION ADHERENCE IN PATIENTS WITH HYPERTENSION: BASED ON BASNEF MODEL. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (9) :811-821
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2973-fa.html

بقایی رحیم، خالدیان ندا، دیدارلو علیرضا، علی نژاد وحید. تأثیر مداخله آموزشی مبتنی بر مدل بزنف بر تبعیت از رژیم‌درمانی در بیماران مبتلا به فشارخون. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (9) :811-821

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2973-fa.htmlدوره 14، شماره 9 - ( آذر 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3730