[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 9 - ( آذر 1395 ) ::
جلد 14 شماره 9 صفحات 775-782 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر اجرای مدل ترخیص ایدئال بر میزان اضطراب بیماران مبتلا به سکته قلبی
رحیم بقایی1، حمید رضا خلخالی2، نادر آقاخانی3، سکینه رضائی 4
1- دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
2- دانشیار مرکز تحقیقات ایمنی بیمار، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
3- استادیار دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
4- دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول)
چکیده:   (1337 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: بیماری‌های قلبی عروقی و متعاقب آن بیماری عروق کرونری، مهم‌ترین دلیل مرگ‌ومیر در جهان و ایران به شمار می‌روند. ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر برای بیمار اضطراب‌آور است. طرح ترخیص برای تداوم درمان ضروری است و به متصدیان درمان کمک می‌کند تا از منابع موجود به‌طور مؤثر استفاده و از پذیرش غیرضروری بیمار اجتناب کنند. هدف از این مطالعه تعیین تأثیر اجرای مدل ترخیص ایدئال بر میزان اضطراب  بیماران مبتلا به سکته قلبی در بیمارستان شهید مدنی خوی می‌باشد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه به‌صورت نیمه تجربی  می‌باشد که در آن تعداد 108 نفر بیمار مبتلا به سکته قلبی مراجعه‌کننده به بیمارستان شهید مدنی خوی، در دو گروه کنترل و مداخله بر اساس مشخصات موردنظر پژوهشگر وارد مطالعه شدند. برای بیماران گروه مداخله علاوه بر اقدامات روتین بخش، مدل ترخیص ایدئال طبق راهنما از اولین روز پذیرش و بستری تا سه ماه پس از ترخیص از بیمارستان اجرا شد سپس  میزان اضطراب بیماران هر دو گروه با استفاده از پرسش‌نامه اسپیل برگر قبل از اجرای مداخله و سه ماه پس از ترخیص از بیمارستان اندازه‌گیری شد.

یافته‌ها: میانگین نمره اضطراب در بیماران گروه مداخله قبل از مداخله (09/3±71/72) و بعد از انجام مداخله (94/4±25/32) می‌باشد که و بر اساس آزمون تی زوجی (001/0>P) اختلاف معنی‌دار است. نتایج آزمون نشان داد که بعد از اجرای مدل ترخیص ایدئال، تفاوت معنی‌داری در کاهش میانگین نمره اضطراب موقعیتی و اضطراب کل بیماران گروه مداخله در مقایسه با گروه کنترل وجود داشت.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه، اجرای مدل ترخیص ایدئال در کاهش اضطراب بیماران مبتلا به سکته قلبی مؤثر بوده است. پیشنهاد می‌شود مسئولین پرستاری برنامه‌هایی برای نقش بیشتر پرستاران در این زمینه در نظر بگیرند.

واژه‌های کلیدی: مدل ترخیص ایدئال، اضطراب، سکته قلبی
متن کامل [PDF 476 kb]   (414 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

baghaei R, Khalkhali H R, Aghakhani N, rezaei S. THE EFFECT OF IDEAL DISCHARGE PLAN MODEL ON ANXIETY LEVELS IN PATIENTS WITH MYOCARDIAL INFARCTION IN SHAHID MADANI HOSPITAL IN KHOY, IRAN, 2016. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (9) :775-782
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2978-fa.html
بقایی رحیم، خلخالی حمید رضا، آقاخانی نادر، رضائی سکینه. تأثیر اجرای مدل ترخیص ایدئال بر میزان اضطراب بیماران مبتلا به سکته قلبی. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (9) :775-782

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2978-fa.html

دوره 14، شماره 9 - ( آذر 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.051 seconds with 802 queries by yektaweb 3571