[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 12 - ( اسفند 1395 ) ::
جلد 14 شماره 12 صفحات 1032-1040 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر اجرای بازتوانی قلبی بر اضطراب بیماران انفارکتوس میوکارد
رحیم بقایی1، وحید علی نژاد2، ابوالحسن شریفی3
1- دانشکده پرستاری
2- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
3- کارشناس ارشد پرستاری مراقبت‌های ویژه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، yarjan79@gmail.com
چکیده:   (1706 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: اضطراب، یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین واکنش‌های روانی بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی می‌باشد، که تأثیر بسیار منفی بر سیر بیماری و مرحله بهبودی جسمی و روانی بیماران دارد. مطالعه حاضر باهدف، تعیین تأثیر اجرای بازتوانی قلبی بر میزان اضطراب بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد انجام گرفت.

مواد و روش کار: این پژوهش، یک مطالعه نیمه تجربی است که در آن 120 بیمار مبتلا به انفارکتوس میوکارد بستری در بخش سی‌سی‌یو بیمارستان عباسی میاندوآب برحسب معیارهای ورود به مطالعه به‌صورت غیر تصادفی در دو گروه (هر گروه 60 نفر) مداخله و کنترل قرار گرفتند. در این مطالعه گروه کنترل مراقبت‌های رایج بخش را دریافت کردند و برای گروه مداخله برنامه بازتوانی به مدت 12 هفته اجرا گردید. ابزار گرده آوری داده‌ها چک‌لیست دموگرافیک و پرسشنامه اضطراب اسپیل برگر بود که در ابتدای پذیرش و 12 هفته بعد از ترخیص تکمیل گردید. از نسخه SPSS 16 و آزمون‌های آماری کای اسکوئر، تی زوجی و تی مستقل و آمار توصیفی (میانگین، انحراف معیار و واریانس) برای آنالیز داده‌ها استفاده گردید.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که اجرای برنامه بازتوانی قلبی باعث شده که اختلاف معنی‌داری بین گروه مداخله و کنترل در میزان اضطراب وجود داشته باشد (001/0P=). نتایج نشان داد که میزان اضطراب در گروه کنترل تفاوت معنی‌داری نسبت به شروع اجرای برنامه بازتوانی قلبی نداشته است (12/0P=). اما در گروه مداخله این تفاوت معنی‌دار بوده است. (001/0P=).

نتیجه‌گیری کلی: اجرای بازتوانی قلبی می‌تواند باعث کاهش اضطراب در بیماران مبتلا به انفارکتوس شود که این می‌تواند در روند مراقبت و بهبودی بیماران مؤثر باشد.

واژه‌های کلیدی: انفارکتوس میوکارد، اضطراب، بازتوانی، آموزش
متن کامل [PDF 473 kb]   (540 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Baghaei R, Alinejad V, Sharifi A. IMPACT OF CARDIAC REHABILITATION ON MYOCARDIAL INFARCTION PATIENT'S ANXIETY. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 14 (12) :1032-1040
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2987-fa.html

بقایی رحیم، علی نژاد وحید، شریفی ابوالحسن. تأثیر اجرای بازتوانی قلبی بر اضطراب بیماران انفارکتوس میوکارد . مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (12) :1032-1040

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2987-fa.htmlدوره 14، شماره 12 - ( اسفند 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897