[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 15، شماره 3 - ( خرداد 1396 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 187-198 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر بحث گروهی مراقبت محور بر روی فرسودگی مراقبین از بیماران تحت همودیالیز
مهدی ترابی1، معصومه همتی مسلک پاک 2، مولود رادفر3، وحید علی نژاد4
1- دانشجوی کارشناسی ارشد دانشجوی کارشناسی ارشد، پرستاری داخلی جراحی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد دانشیار پرستاری، مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، hemmatma@yahoo.com
3- استادیار ستادیار پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
4- انشجوی دکتری آمار حیاتی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (852 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: با توجه به پیشرفت بیماری‌های مزمن ازجمله نارسایی مزمن کلیه و پیدایش مشکلات جسمی و روانی که برای آن‌ها در طی دوره‌ی بیماری و فرآیند درمان پیش می‌آید، نیاز به یک فرد برای مراقبت از این بیماران وجود دارد. فرد مراقب که معمولاً ً از اعضای خانواده بیمار می‌باشد در روند مراقبت ممکن است با مشکلات زیادی روبه‌رو شده که درنهایت موجب فرسودگی در آن‌ها می‌شود. این مطالعه باهدف تعیین تأثیر بحث گروهی مراقبت محور بر فرسودگی مراقبین از بیماران تحت همودیالیز طراحی و اجرا شد.

مواد و روش کار: مطالعه‌ی حاضر یک کارآزمایی بالینی با روش نمونه‌گیری تصادفی بوده که بر روی 70 نفر از مراقبین بیماران تحت همودیالیز مراجعه‌کننده به مراکز آموزشی درمانی ارومیه در سال 1394 اجرا شد. ابزار گردآوری داده‌ها شامل پرسشنامه جمعیت شناختی و پرسشنامه فرسودگی مراقبین زاریت بود که در ابتدا به‌صورت پیش‌آزمون توسط نمونه‌ها تکمیل شد. سپس نمونه‌ها به‌طور تصادفی در دو گروه بحث گروهی و گروه کنترل قرار گرفتند. 2 هفته پس از اتمام برگزاری 6 جلسه بحث گروهی، پرسشنامه فرسودگی مراقبین زاریت مجدداً تکمیل و داده‌ها توسط نرم‌افزار آماری SPSS و به کمک آزمون‌های تی مستقل و من ویتنی مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها: نتایج این مطالعه بیانگر آن بود بین دو گروه بحث گروهی و گروه کنترل ازنظر میانگین نمرات فرسودگی و ابعاد آن قبل از مداخله هیچ تفاوت آماری معنی‌داری وجود نداشت (05/0P>)؛ اما پس از اجرای مداخله ازنظر میانگین نمرات فرسودگی و ابعاد آن تفاوت آماری معنی‌داری بین دو گروه مداخله و گروه کنترل مشاهده شد (05/0P<).

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه‌ی حاضر می‌توان چنین دریافت که برگزاری کلاس‌های آموزشی به روش بحث گروهی کاهش معنی‌داری در شدت فرسودگی مراقبین داشته است. لذا پیشنهاد می‌شود در برنامه‌ریزی‌های سیستم درمانی به نقش اعضای خانواده در درمان این بیماران توجه شده و ازاین‌روش آموزشی نیز بهره گیرند.

واژه‌های کلیدی: بحث گروهی، فرسودگی مراقبین، همودیالیز
متن کامل [PDF 462 kb]   (338 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

torabi M, hemmati maslak pak M, radfar M, Alinejad V. THE IMPACT OF CARE- CENTER GROUP DISCUSSION ON HEMODIALYSIS PATIENTS’ CAREGIVER BURNOUT. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2017; 15 (3) :187-198
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3009-fa.html

ترابی مهدی، همتی مسلک پاک معصومه، رادفر مولود، علی نژاد وحید. تأثیر بحث گروهی مراقبت محور بر روی فرسودگی مراقبین از بیماران تحت همودیالیز. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1396; 15 (3) :187-198

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3009-fa.htmlدوره 15، شماره 3 - ( خرداد 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3701