[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 16، شماره 4 - ( تیر 1397 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 234-247 برگشت به فهرست نسخه ها
جهت‌گیری پژوهش‌های پرستاری در ایران، چالش‌ها و راهکارها: یک مطالعه مروری یکپارچه
وحید زمان زاده1 ، مریم نمادی وثوقی 2
1- استاد پرستاری، گروه داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
2- دانشجوی دکترای پرستاری، گروه داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران (نویسنده مسئول) ، nammady@yahoo.com
چکیده:   (424 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: پژوهش و تولید دانش، حرفه پرستاری را در پیش‌بینی و روبه‌رو شدن با چالش‌ها توانمند می‌سازد. با استفاده از نتایج پژوهش‌ها دانش حاصل در محیط بالینی بکار گرفته‌شده و موجب بهبود کیفیت خدمات می‌گردد. بدون شک کارایی و ثمربخشی تحقیقات به میزان پاسخگویی به نیازها و انتظارات جامعه بستگی دارد. هدف از مطالعه حاضر پی بردن به جهت‌گیری پژوهش‌های پرستاری ایران، چالش‌های موجود و ارائه راهکارهای پیشنهادی در جهت رفع آن‌ها می‌باشد.
مواد و روش کار: پژوهش حاضر از نوع مرور یکپارچه است که با استفاده از روش بروم انجام گرفت. بدین منظور، مقالاتی که در راستای هدف پژوهشی بوده، به زبان فارسی یا انگلیسی نگارش شده و امکان دسترسی به متن کامل وجود داشت، وارد مطالعه شدند. مقالات با بهره‌گیری از پایگاه‌های فارسی شامل SID و Magiran و پایگاه‌های لاتین اعم از PubMed, Ovid, Google Scholar, Science Direct, ProQuest استخراج شدند. جستجو بدون محدودیت زمانی تا سال 2017 و با استفاده از کلیدواژه‌های, nursing, research, research priorities, research direction و challenges به‌صورت مجزا یا ترکیبی انجام شد. بعد از بررسی و مطالعه دقیق عنوان، خلاصه و متن کامل، تعداد زیادی از مقالات به دلایل زبان مقاله، عنوان و هدف متفاوت، خلاصه و یا محتوای نامناسب مقاله کنار گذاشته شدند. درنهایت 34 مقاله شامل 17 مقاله به زبان انگلیسی و 17 مقاله به زبان فارسی موردبررسی قرار گرفت. داده‌ها بر اساس روش بروم مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج حاصل از مرور مطالعات حاکی از چالش‌های متعددی در رابطه با پژوهش‌های پرستاری در ایران بود که در 5 مضمون شامل جهت‌گیری غیر هدفمند پژوهش‌ها، کیفیت نامناسب شواهد پژوهشی، وضعیت نامطلوب ترجمان دانش، ضعف پژوهش‌های تیمی و بین‌رشته‌ای و چالش‌های مراقبت‌های پرستاری جامعه نگر طبقه‌بندی گردید.
بحث و نتیجه‌گیری: امید است نتایج این پژوهش بتواند با ترسیم چالش‌های پژوهش‌های پرستاری کشور و ارائه یک راهنمای کلی به برنامه ریزان و سیاست‌گذاران پرستاری، گامی هرچند کوچک در زمینه تقویت و توسعه راهبردها به‌منظور مدیریت مؤثرتر پژوهش‌های پرستاری و بهره‌برداری بهینه از دانش حاصل از پژوهش‌ها بردارد. به‌منظور شناخت جامع‌تر چالش‌های تحقیق در پرستاری و تدوین راه‌حل‌های استراتژیک، مطالعات عمیق‌تر با رویکردهای کیفی توصیه می‌گردد.

 
واژه‌های کلیدی: پژوهش، پرستاری، اولویت‌های پژوهشی، جهت‌گیری پژوهش‌ها، چالش‌ها
متن کامل [PDF 524 kb]   (168 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zamanzadeh V, namadi vosoughi M. NURSING RESEARCH DIRECTION IN IRAN, CHALLENGES AND SOLUTIONS: AN INTEGRATIVE REVIEW. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2018; 16 (4) :234-247
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3462-fa.html

زمان زاده وحید، نمادی وثوقی مریم. جهت‌گیری پژوهش‌های پرستاری در ایران، چالش‌ها و راهکارها: یک مطالعه مروری یکپارچه. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1397; 16 (4) :234-247

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3462-fa.htmlدوره 16، شماره 4 - ( تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858