[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 16، شماره 5 - ( مرداد 1397 ) ::
جلد 16 شماره 5 صفحات 335-345 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین بسته آموزشی پیشگیری از طلاق و تعیین اثربخشی آن بر رضامندی همسران و طلاق عاطفی
شاهپور احمدی خویی ، علی مهداد 1، نرگس کشتی آرای2
1- استادیار روانشناسی صنعتی سازمانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان، اصفهان، ایران (نویسنده مسئول)
2- استادیار علوم تربیتی،‌ دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (370 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: خانواده اصلی‌ترین نهاد جامعه به‌حساب می‌آید و سلامت این نهاد سلامت جامعه را به دنبال دارد. آموزش خانواده از رویکردهایی است برای نیل به این مقصود. هدف این پژوهش تدوین بسته آموزشی پیشگیری از طلاق و تعیین اثربخشی آن بر طلاق عاطفی و رضامندی همسران بود.
مواد و روش‌ها: روش تحقیق ترکیبی از نوع طرح‌های اکتشافی که در بخش کیفی پژوهش از نوع روایتی و در بخش کمی از نوع نیمه تجربی بود. محیط پژوهش در بخش کیفی زوجین متقاضی طلاق شهر ارومیه بودند که با ابزار مصاحبه روایی، عواملی که منجر به تضعیف و تقویت خانواده می‌شد، استخراج و بر اساس آن بسته آموزشی پیشگیری از طلاق تدوین و روایی محتوایی آن توسط 5 نفر از متخصصین تأیید گردید. در بخش کمی، روش پژوهش نیمه تجربی (پیش‌آزمون و پس‌آزمون با استفاده از دو گروه آزمایش و کنترل و پیگیری) بود. جامعه آماری شامل کارمندان آموزش‌وپرورش شهر ارومیه به تعداد 452 نفر بودند که بدین منظور 60 نفر به‌عنوان نمونه آماری تحقیق از طریق نمونه‌گیری داوطلبانه انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی (30 نفر) و کنترل (30 نفر) جایگزین شدند. در این مطالعه دو سازه طلاق عاطفی و رضامندی همسران به‌عنوان متغیرهای وابسته موردبررسی قرار گرفته و برای سنجش آن‌ها از پرسشنامه‌های طلاق عاطفی گاتمن (1998) و رضامندی همسران افروز (1389) استفاده گردید. داده‌ها با استفاده از روش آماری آنالیز واریانس اندازه‌گیری مکرر در نرم‌افزار 24spss مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش بسته پیشگیری از طلاق باعث افزایش میزان رضامندی همسران و کاهش طلاق عاطفی در سطح معنی‌داری (05/0P>) می‌گردد.
نتیجه‌گیری: با توجه به اثربخشی بسته آموزشی پیشگیری از طلاق، پیشنهاد می‌شود از این بسته در مراکز آموزش خانواده، محاکم دادگستری و مشاوره ازدواج و خانواده استفاده شود.
 
واژه‌های کلیدی: بسته آموزشی پیشگیری از طلاق، طلاق عاطفی، رضامندی همسران
متن کامل [PDF 506 kb]   (185 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشکی- روان شناسی
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadikhoei S, Mahdad A, KeshtiAraye N. DEVELOPING OF PREVENTION OF DIVORCE TRAINING PACKAGE AND DETERMINATION OF ITS EFFECTIVENESS ON MARITAL SATISFACTION AND EMOTIONAL DIVORCE ON EMPLOYEES OF EDUCATION ORGANIZATION OF URMIA CITY. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2018; 16 (5) :335-345
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3479-fa.html

احمدی خویی شاهپور، مهداد علی، کشتی آرای نرگس. تدوین بسته آموزشی پیشگیری از طلاق و تعیین اثربخشی آن بر رضامندی همسران و طلاق عاطفی. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1397; 16 (5) :335-345

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3479-fa.htmlدوره 16، شماره 5 - ( مرداد 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855