[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 16، شماره 5 - ( مرداد 1397 ) ::
جلد 16 شماره 5 صفحات 314-323 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان رؤیت‌پذیری مقالات 32 مجله حوزه پرستاری ایران در نمایه‌نامه اسکوپوس
علی رشیدی 1، ابراهیم آقازاده اصل2
1- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسنده مسئول)
2- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (310 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: پژوهش حاضر میزان رؤیت‌پذیری مقالات 33 مجله‌ی حوزه‌ی پرستاری ایران را در نمایه‌نامه‌ی اسکوپوس در فاصله زمانی 2010 - 2017 موردبررسی قرار داده است.
مواد و روش کار: این پژوهش به روش کتاب‌سنجی و علم‌سنجی انجام گردیده است و جامعه آماری پژوهش حاضر، 33 مجله‌ی حوزه‌ی پرستاری منتشرشده در ایران می‌باشد که عناوین مجلات از وب‌سایت معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی استخراج و سپس اسامی در نمایه‌نامه اسکوپوس مورد جستجو قرار گرفت. داده‌های این پژوهش با بهره‌گیری از جستجوی پیشرفته نمایه‌نامه‌ی اسکوپوس استخراج گردیده و سپس به صفحه‌ی گسترده اکسل انتقال و مورد داده‌کاوی قرار گرفته است.
یافته‌ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان‌دهنده‌ی این است که تعداد کل استنادها به مجلات حوزه‌ی پرستاری در ایران 990 بار است که از این میان، "مجله‌ی ایرانی تحقیقات پرستاری و مامایی" با 358 بار، "مجله‌ی پژوهش پرستاری ایران" با 94 بار و "مجله‌ی دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه" با 86 بار، به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. در ضمن 9 تا از 33 مجله‌ی موردبررسی هیچ استنادی دریافت نکرده و 2 تا از 33 مجله‌ی موردبررسی فقط یک بار استناد دریافت کرده بودند. مجله‌ی "حیات" با 77 بار استناد به مقالات حوزه‌ی پرستاری در ایران، رتبه اول را در استناددهی به مقالات ایرانی به خود اختصاص داده و مجلات "دانشگاه علوم پزشکی مازندران" و "بین‌المللی کودکان" به ترتیب با 54 و 34 بار استناددهی به مقالات ایرانی در حوزه‌ی پرستاری در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. به‌استثنای محققان ایرانی که 557 بار استناد به مقالات حوزه‌ی پرستاری دارند، محققان سایر کشورها نیز به ترتیب آمریکا (77 بار)، استرالیا (38 بار)، ترکیه (25 بار)، کره جنوبی (22 بار) و چین (18 بار) به ترتیب بیشترین استناددهی به مقالات پرستاری ایران را داشتند. پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با بیش از 125 بار استناد، بیشترین استناد را به مقالات پرستاری ایران داشتند. 22 درصد استناد دهندگان به مقالات مجلات پرستاری ایران، نشریات خارجی بودند.
بحث و نتیجه‌گیری: مقالات حوزه‌ی پرستاری در طی سالیان ازلحاظ کیفیت روند روبه رشدی را داشته است. بنابراین، به‌منظور ارتقای میزان رؤیت‌پذیری مقالات، پیشنهادات کاربردی ارائه شده است.
 
واژه‌های کلیدی: رؤیت‌پذیری، پرستاری، مجله‌های پرستاری ایران، نمایه‌نامه اسکوپوس
متن کامل [PDF 916 kb]   (136 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: متفرقه
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rashidi A, Aghazadeh asl E. ASSESSING THE RATE OF VISIBILITY OF IRANIAN NURSING JOURNALS ARTICLES IN SCOPUS. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2018; 16 (5) :314-323
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3532-fa.html

رشیدی علی، آقازاده اصل ابراهیم. بررسی میزان رؤیت‌پذیری مقالات 32 مجله حوزه پرستاری ایران در نمایه‌نامه اسکوپوس. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1397; 16 (5) :314-323

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3532-fa.htmlدوره 16، شماره 5 - ( مرداد 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855