[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 17، شماره 4 - ( تیر 1398 ) ::
جلد 17 شماره 4 صفحات 272-281 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رضایتمندی بیماران از کنترل درد پس از الکتروشوک درمانی با روش ماساژبازتابی در بیماران مبتلا به افسردگی
مریم علی اشرف جودت1، لیلا آلیلو2، سهیلا آهنگرزاده رضایی3، رسول قره آغاجی اصل4
1- دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- استادیار گروه داخلی و جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسنده مسئول) ، Aliluleyla@gmail.com
3- استادیار گروه روان‌پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
4- دانشیار گروه آمار، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (252 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: درد از مهم­ترین عوارض پس از الکتروشوک­درمانی می­باشد­. نادیده گرفته شدن این درد باعث کاهش رضایتمندی بیماران می­شود. این پژوهش با هدف بررسی رضایتمندی بیماران از کنترل درد پس از الکتروشوک درمانی با روش ماساژبازتابی در بیماران مبتلا به افسردگی انجام شد.
مواد و روش­ ها: پژوهش حاضر یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده است که بر روی 56 بیمار مبتلا به افسردگی که در زمان نمونه­گیری جهت دریافت الکتروشوک­درمانی به واحد الکتروشوک­درمانی مرکز آموزشی درمانی روان‌پزشکی رازی ارومیه مراجعه نمودند. رعایت معیارهای ورود و تخصیص تصادفی طبقه­ای به دو گروه کنترل و مداخله انجام شد. ابزار جمع­آوری داده­ها شامل پرسشنامه مشخصات فردی- اجتماعی، مقیاس بصری سنجش درد و پرسشنامه بررسی رضایتمندی بیمار بود. در گروه مداخله محل و شدت درد با استفاده از اشکال آدمک و ابزار بصری سنجش درد توسط بیمار تعیین و ماساژبازتابی به مدت 20 دقیقه در نقاط بازتابی انجام و فرم رضایتمندی بیمار تکمیل شد. نتایج حاصله با نتایج رضایتمندی بیماران گروه کنترل با استفاده از نرم‌افزار SPSS-24 تحلیل آماری شد.
یافته ­ها: نتایج اختلاف آماری معنی­داری را بین میانگین نمرات رضایتمندی واحدهای موردپژوهش را نشان داد. به عبارتی ماساژبازتابی در کاهش معنی­دار شدت درد پس از الکتروشوک­درمانی در بیماران مبتلا به افسردگی و افزایش رضایتمندی بیماران از کنترل شدت درد مؤثر بوده است (0.001>P).
بحث و نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج این مطالعه می­توان پیشنهاد کرد که با گنجاندن ماساژبازتابی در طرح تدابیر پرستاری برای کنترل عوارض پس از درمان‌های طبی، باعث افزایش رضایتمندی بیماران و ماندگاری آنان در برنامه درمانی شد.
 
واژه‌های کلیدی: افسردگی، الکتروشوک درمانی، درد، ماساژبازتابی، رضایت بیماران
متن کامل [PDF 528 kb]   (110 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ali ashraf jodat M, Alilu L, Ahangarzade rezai S, Qaraghaji asl R. PATIENT SATISFACTION FROM CONTROL OF PAIN AFTER ELECTROCONVULSIVE THERAPY BY REFLEXOLOGY IN PATIENTS WITH DEPRESSION. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2019; 17 (4) :272-281
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3739-fa.html

علی اشرف جودت مریم، آلیلو لیلا، آهنگرزاده رضایی سهیلا، قره آغاجی اصل رسول. بررسی رضایتمندی بیماران از کنترل درد پس از الکتروشوک درمانی با روش ماساژبازتابی در بیماران مبتلا به افسردگی. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1398; 17 (4) :272-281

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3739-fa.htmlدوره 17، شماره 4 - ( تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4006