[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1386 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 101-106 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان شیوع آلودگی های انگلی روده ای در کارکنان مراکز توانبخشی دولتی و خصوصی ارومیه
افشین برازش1، خسرو حضرتی تپه، حبیب محمدزاده، شهلا خشاوه
چکیده:   (18884 مشاهده)
مقدمه: کارکنان رشته های مختلف علوم پزشکی با توجه به تماس های مداوم با بیماران، می توانند از نظر آلودگی به عوامل عفونی و انتقال آن به خانواده جزو گروه های پر خطر محسوب شده و در سلامت خود و خانواده مخاطراتی جدی ایجاد نمایند. لذا ضرورت دارد که این گروه ها از نظر شاخص های پزشکی از جمله انگل های روده ای مورد بررسی و غربال گری قرار بگیرند. در همین راستا تحقیق حاضر با هدف تعیین میزان شیوع عفونت های انگلی در کارکنان مراکز توانبخشی ارومیه به عنوان گامی در جهت اعتلای ارتقاء سلامت جامعه انجام گردیده است.
مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی- مقطعی، از تمامی کارکنان مراکز توانبخشی خصوصی و دولتی شهر ارومیه نمونه مدفوع و چسب اسکاچ در دو نوبت طی دو روز متوالی جمع آوری و نمونه ها با دو روش آزمایش مستقیم و فرمالین اتر مورد بررسی قرار گرفت. همچنین اطلاعات دموگرافیک افراددر پرسشنامه- ای ثبت گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد که 34% از افراد مورد مطالعه حداقل به یک انگل روده ای و 6/13% به بیش از یک نوع انگل آلوده می باشند. فراوانی نسبی انواع انگل- های مشاهده شده عبارتند از: بلاستوسیستیس هومینیس(2/16%)،  آنتامبا کلی(16%)، یدآمبا بوچلی(9%)، آنتامبا هارتمانی، ژیاردیا لامبلیا و اکسیور هرکدام3/2% . در این مطالعه بین سن و تحصیلات با میزان آلودگی انگلی ارتباط معنی داری مشاهده نشد.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به شیوع نسبتاً بالای انگل های روده ای در بین کارکنان این مراکز و احتمال انتقال آن به افراد خانواده آن ها، به نظر می رسد این امر در ارتقای سطح سلامتی خانواده و هم چنین جامعه، چالش مهمی ایجاد کند و لذا توصیه می شود در خصوص برگزاری دوره های آموزشی متوالی برای کارکنان در مورد نحوه انتقال و اقدامات پیشگیری، نظارت بر حسن اجرای مسائل بهداشتی مراکز، آموزش والدین توان خواهان و درمان بیماران اقدامات اساسی صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: شیوع، انگل های روده ای، کارکنان توانبخشی، ارومیه
متن کامل [PDF 245 kb]   (2663 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Barazesh A, Hazrati Tappeh K, Mohammadzadeh H, Khashave S. THE STUDY OF PREVALENCE OF INTESTINAL PARASITIC INFECTIONS IN THE PERSONNEL OF PRIVATE AND GOVERNMENTAL REHABILITATION CENTERS OF URMIA. Nurs Midwifery J. 2007; 5 (3) :101-106
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-39-fa.html

برازش افشین، حضرتی تپه خسرو، محمدزاده حبیب، خشاوه شهلا. بررسی میزان شیوع آلودگی های انگلی روده ای در کارکنان مراکز توانبخشی دولتی و خصوصی ارومیه. مجله پرستاری و مامایی. 1386; 5 (3) :101-106

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-39-fa.htmlدوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پرستاری و مامایی Nursing And Midwifery Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256