[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1385 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 2-14 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آموزش مراقبت در منزل برای مادران نوزادان پره ترم بر مرگ و میر نوزادان در مراجعین به بیمارستان آموزشی شهداء تجریش تهران
مرضیه تارویردی1، پریسا بصیر، حمید علوی مجد
چکیده:   (11754 مشاهده)

  مقدمه: نوزادان پره ترم بیشتر از نوزادان ترم نیاز به توجه و مراقبت دارند، اگر دوره بستری کوتاه شود و این مراقبتها بعد از ترخیص توسط مادران انجام گیرد، هم میزان مرگ و میر نوزادان کاهش یافته و هم در هزینه­های بیمارستان صرفه جوئی می­شود. پس آموزش به مادران جهت پیشگیری از عوارض و مرگ و میر در ارتقاء سلامتی نوزادان اهمیت زیادی دارد.

  مواد و روشها: مطالعه به روش کوهورت بر 104 مادر که در بیمارستان شهداء تجریش زایمان پره ترم داشتند انجام شده است.
نمونه­گیری به صورت مبتنی بر هدف بود. بعد از نمونه­گیری واحدهای پژوهشی به صورت تصادفی در دو گروه مورد و شاهد تقسیم شدند. 52 مادر در گروه مورد و 52 مادر در گروه شاهد قرار گرفتند، هیچکدام از نوزادان پره ترم ناهنجاری مادرزادی نداشتند و هیچکدام از مادران سابقه بیماری مزمن نداشتند. مادران گروه کنترل، آموزش مراقبتهای نوزادان را به صورت شفاهی و دیداری توسط فیلم، یکبار بلافاصله بعد از زایمان و موقع ترخیص دریافت می­کردند و بعد از آموزش با مشاهده و چک لیست بررسی می­شدند ولی در گروه شاهد، آموزش بر اساس استاندارد و طبق برنامه بیمارستان انجام می­گرفت و در هر دو گروه پیگیری روند مراقبتهای نوزادان و رشد و نمو نوزادان 3-1 ماه بعد از زایمان انجام می­گرفت.

  نتایج: میانگین سنی مادران 3 ± 25 سال بود و 68 درصد آنان اولین زایمان را داشتند و بیشترین علت پره ترمی نوزادان، 58 درصد موارد کیسه آب پاره بود. از 104 مادر در پیگیری یک ماهه 93 درصد و در پیگیری 3 ماهه 84 درصد مراجعه کرده بودند. روند مراقبتهای مادران در منزل در گروه مورد و شاهد در 1 و 3 ماه در گروه مورد و شاهد با 12/0> و 24/0> به ترتیب از نظر آماری معنی­دار بود و میزان رشد و نمو نوزادان در دو گروه مورد و شاهد در یک ماه و سه ماه بعد از زایمان با 08/0> و 19/0> از نظر آماری تفاوت معنی­دار بود. میزان مرگ و میر نوزادان در دو گروه مورد و شاهد بعد از پیگیریهای یک ماهه با 05/0> تفاوت معنی­دار نبود. ولی بعد از سه ماه با 14/0> تفاوت معنی­دار بود. از نظر ابتلا به بیماریهای مختلف و میزان بستری هم در دو گروه تفاوت با 12/0> معنی­دار بود.

  بحث و نتیجه­گیری: آموزش مراقبت در منزل در کاهش مرگ و میر بیماری [1] تاثیر دارد، پس آموزش مادران در افزایش کیفیت مراقبتها، یکی از اساسی­ترین اقدام در ارتقاء سلامتی نوزادان می­باشد.

واژه‌های کلیدی: آموزش، مراقبت در منزل، نوزادن پره ترم
متن کامل [PDF 223 kb]   (2134 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tarverdy M, Basiri P, Alave H. An Investigation on the Effects of Home Care Education on Mortality and Morbidity for Preterm Infant's Mothers Tajrish Hospital, 2Q03-2004. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2006; 4 (1) :2-14
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-6-fa.html

تارویردی مرضیه، بصیر پریسا، علوی مجد حمید. بررسی تاثیر آموزش مراقبت در منزل برای مادران نوزادان پره ترم بر مرگ و میر نوزادان در مراجعین به بیمارستان آموزشی شهداء تجریش تهران . مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1385; 4 (1) :2-14

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-6-fa.htmlدوره 4، شماره 1 - ( بهار 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4006