[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1388 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 37-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روش های مقابله با استرس در معتادان در حال ترک مقیم در مراکز بازپروری شهر سنندج و کامیاران
نسرین علی رمایی1، گلرخ مریدی، آرزو عاصمی
چکیده:   (14901 مشاهده)

  پیش زمینه و هدف : استرس مجموع واکنش­های جسمی و روانی است که در اثر یک تغییر محیطی ایجاد می­گردد . زمانی­که معتاد موفق به استعمال مواد مخدر نمی­شود بعد از گذشت مدتی دچار تنش و شرایط خاص می­شود، لذا هر فرد معتادی نیاز به حمایت و مراقبت و آموزش در رابطه با فرآیند مقابله با استرس­های بوجود آمده دارد و این مطالعه با هدف شناخت روش­های مقابله با استرس در معتادان در حال ترک انجام گرفت .

  مواد و روش­ها: این مطالعه توصیفی – تحلیلی بود و جامعه شامل کلیه معتادان در حال ترک مقیم در مراکز باز پروری شهرستان سنندج و کامیاران بود. نمونه­گیری به روش آسان و مبتنی بر هدف به تعداد 120 نفر انتخاب شد . ابزار گردآوری داده­ها پرسش­نامه استاندارد که توسط واحدهای مورد پژوهش تکمیل گردید و با استفاده از نرم افزار کامپیوتری spss مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته­ها: نتایج نشان داد که اکثریت (3/98درصد) مذکر بوده و (2/52 درصد) متاُهل و با (5/47 درصد) دارای سن بین 29-20 سال بود و با 3/23 درصد 4-1سال از زمان شروع اعتیاد آن­ها می­گذشت . با توجه به اهداف پژوهش میزان به کارگیری روش­های مقابله صحیح با استرس 2/9درصد در سطح کم، 60درصد در سطح متوسط و 8/30 درصد در سطح بالا بودند همچنین میزان به کارگیری واکنش­های منفی نسبت به استرس 2/19درصد در سطح کم، 3/73درصد در سطح متوسط و 5/7 درصد در سطح بالا بودند. همچنین نتایج پژوهش نشان داد که ارتباط آماری معنی­داری بین وضعیت تأُهل، سن، مدت اعتیاد و بکارگیری روش­های مقابله صحیح با استرس با 03/0> p وجود داشت.

  بحث و نتیجه­گیری: با توجه به این­که این مطالعه تفاوت معنی­داری در بکارگیری واکنش­های منفی نسبت به استرس وجود داشت، لذا می­توان در برنامه­هایی که برای درمان طراحی می­شود مواجهه معتادان با واکنش­های منفی نسبت به استرس را توسط خودشان مد نظر قرار داده و با آموزش هدفمند آن­ها را به سمت عدم استفاده از این روش­ها و استفاده از واکنش مقابله صحیح با استرس سوق دهیم. لذا هر فرد معتادی نیاز به حمایت و مراقبت و آموزش در رابطه با فرآیند مقابله با استرس­های بوجود آمده را دارد .

واژه‌های کلیدی: استرس، معتاد، روش های مقابله با استرس
متن کامل [PDF 270 kb]   (2280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aliramaei N, Moridif G, Assemi A. STUDYING THE METHODS OF STRESS COPING AMONG ADDICTS IN DRUG REHABILITATION CENTERS IN SANANDAJ AND KAMYARAN. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2009; 7 (1) :37-42
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-66-fa.html

علی رمایی نسرین، مریدی گلرخ، عاصمی آرزو. بررسی روش های مقابله با استرس در معتادان در حال ترک مقیم در مراکز بازپروری شهر سنندج و کامیاران. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1388; 7 (1) :37-42

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-66-fa.htmlدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921