[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1387 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 11-25 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع دردهای ستون فقرات دربین پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهر خوی در سال 1386
حسین حبیب زاده1، حسین متعارفی، حسین جعفری زاده، علی آیرملو، خدیجه لک، راحله عبادی، سکینه زینالی
چکیده:   (15619 مشاهده)

  مقدمه : طی دهه‌های گذشته اختلالات عضلانی اسکلتی به ‌طور روزافزونی در سراسر دنیا گسترش یافته‌اند این مسئله دلیل اصلی ناتوانی‌های مربوط به کار در بین کارکنان است و بدلیل از کارافتادگی و هزینه‌های درمانی سنگین حائز اهمیت فراوان می‌باشد. ستون فقرات یک عضو بسیار مهم و حساس بوده و در فعالیت‌های روزمره فشارهای مکانیکی داخلی و خارجی قابل توجهی را تحمل می‌نماید. از همین رو احتمال بروز آسیب در این اندام مخصوصا در ناحیه کمر بسیار زیاد است. پرستاری جزء مشاغل سخت و ز ی ان آور محسوب شده و بعلت شرایط شغلی ازجمله جابجایی بیماران در شرایط اورژانسی، خطر بروز دردهای ستون فقرات آنها را تهدید می کند.

  اهداف: هدف از این پژوهش تعیین میزان شیوع دردهای ستون فقرات در پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهر خوی در سال 1386 بود.

  مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی - مقطعی بوده که جامعه مورد بررسی پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهر خوی بودند. نمونه­های این پژوهش را تعداد 110 نفر ازپرستاران بخش­های مختلف بیمارستانی شهر خوی تشکیل می دادند که به شیوه در دسترس انتخاب شدند. جهت گردآوری داده ها از پرسشنامه استفاده شد که در سه بخش تنظیم شده است. بخش اول مربوط به خصوصیات فردی و مشتمل بر 5 سئوال، بخش دوم شامل اطلاعات شغلی و مشتمل بر 7 سئوال و بخش سوم مشتمل بر سه سوال در ارتباط با وجود دردهای ستون فقرات گردنی، پشتی، کمری و لگنی بود. جهت تعیین اعتبار علمی ابزار گردآوری داده‌ها، روش اعتبار محتوی به‌ کار برده شد. برای تعیین پایایی ابزار از آزمون تست- تست مجدد استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم‌ افزار SPSS(13) ‍و شاخص‌های آمار توصیفی و آزمون آماری کای ­دواستفاده شد.

  یافته ها: یافته های پژوهش نشان داد شیوع درد های گردنی 56% ،دردهای پشتی 43%،درد های لومبار 78% و درد های ایلیاک 39% می باشد. همچنین یافته ها نشان دادند ارتباط آماری معنی داری بین میزان بروز درد های ستون فقرات و متوسط ساعت کاری در هفته ( p=0/29 ) و سابقه شغلی( p=0/27 ) و میزان آگاهی از اصول ارگونومی ( p=0/45 ) وجود ندارد. اما یافته ها نشان دادند ارتباط آماری معنی داری بین میزان بروز درد های ستون فقرات و کاربرد اصول ارگونومی( p=0/041)  و ورزش های آرام و کششی( p=0/048) وجود دارد.

  بحث و نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش که توسط مطالعات متنوع دیگر پشتیبانی می شود درد های ستون فقرات مشکلی شایع در پرستاران است با توجه به این که پرستاری جزء مشاغل سخت به حساب می آید و از طرف دیگر پرستاران مسئول ارائه خدمات بهداشت عمومی می باشند به نظر می رسد شیوع روز افزون این بیماری با افزایش آگاهی پرستاران در زمینه اصول ارگونومی و بهبود شرایط کاری قابل پیشگیری است.

واژه‌های کلیدی: شیوع، درد های ستون فقرات، پرستار، خطرات شغلی
متن کامل [PDF 214 kb]   (1600 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


حبیب زاده حسین، متعارفی حسین، جعفری زاده حسین، آیرملو علی، لک خدیجه، عبادی راحله و همکاران.. بررسی شیوع دردهای ستون فقرات دربین پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهر خوی در سال 1386. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1387; 6 (1) :11-25

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-70-fa.htmlدوره 6، شماره 1 - ( بهار 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921