[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 159-169 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه هوش هیجانی بر رضایت شغلی کارکنان زن و مرد دانشگاه های علوم پزشکی کشور
زهرا حقیقت جو 1، محمدرضا شفیق پور، حمید انصاری، زینب حقیقت جو
چکیده:   (26383 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: سنجش و توسعه‌ی رضایت شغلی از جنبه‌های گوناگون همواره باید مورد توجه قرار گیرد. از جمله روش‌های سنجش رضایت شغلی؛ هوش هیجانی می‌باشد. هدف این مقاله شناخت رابطه‌ی هوش هیجانی بر رضایت کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بوده است.
مواد و روش ها: این پژوهش کاربردی و از دسته مطالعات تحلیلی ـ مقطعی است. جامعه‌ی مورد پژوهش شامل کارکنان زن و مرد برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بوده که برای سنجش وضعیت موجود رضایت شغلی، از پرسشنامه‌های هوش هیجانی سیبریاشرینگ و رضایت شغلی هرزبرگ استفاده شد که پس از تأیید روایی و پایایی جهت جمع‌آوری داده‌ها مورد استفاده قرار گرفت. به این منظور، 4375 نفر از دانشگاه‌های علوم پزشکی ارومیه، بوشهر، زابل، قزوین، گلستان و مشهد در مطالعه وارد شدند و نتایج به دست آمده با استفاده از روش‌های آماری استنباطی مناسب، با کمک نرم‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: بین هوش هیجانی و رضایت شغلی کارکنان زن و مرد رابطه وجود دارد؛ به این معنی که هر چه هوش هیجانی کارکنان بیشتر بوده‌، رضایت شغلی آنان نیز بالاتر بوده است و بالعکس‌. بین رضایت شغلی و هر یک از مولفه‌های هوش هیجانی (خودآگاهی، خودکنترلی، هوشیاری اجتماعی، مهارت‌های اجتماعی و خودانگیزی) در کارکنان زن و مرد رابطه وجود دارد. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که در کل پاسخ‌گویان بین رضایت شغلی و هر یک از مولفه‌های پنج گانه هوش هیجانی رابطه مثبت وجود دارد. البته مولفه‌های خودآگاهی، خودکنترلی، هوشیاری اجتماعی و خودانگیزی وابسته به جنس است یعنی در مؤلفه‌های خودآگاهی، خودکنترلی و هوشیاری اجتماعی این رابطه فقط در مورد زنان تأیید شده و در مؤلفه‌ خودانگیزی این رابطه فقط در مورد مردان تأیید شده است. و مهارت‌های اجتماعی (ارتباطی) این رابطه وابسته به جنس نبوده و در هر دو گروه مردان و زنان تأیید شده است.
بحث و نتیجه‌گیری: کارکنانی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردارند از رضایت شغلی بیشتری برخوردار هستند.
واژه‌های کلیدی: هوش هیجانی، رضایت شغلی، سازمان و مدیریت (بهداشت و درمان)، کارکنان اداری، دانشگاه‌ها
متن کامل [PDF 346 kb]   (9709 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haghighatjoo Z, Shafigh pour M R, Ansari H, Haghighatjoo Z. THE RELATIONSHIP BETWEEN EMOTIONAL INTELLIGENCE AND JOB SATISFACTION ON MEN AND WOMAN WORKING FOR IRAN MEDICAL SCIENCES UNIVERSITIES. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2008; 6 (4) :159-169
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-76-fa.html

حقیقت جو زهرا، شفیق پور محمدرضا، انصاری حمید، حقیقت جو زینب. رابطه هوش هیجانی بر رضایت شغلی کارکنان زن و مرد دانشگاه های علوم پزشکی کشور. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1387; 6 (4) :159-169

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-76-fa.htmlدوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855