دوره 20، شماره 9 - ( آذر 1401 )                   جلد 20 شماره 9 صفحات 754-741 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد روان ‌پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ایران
2- استادیار پرستاری، مرکز تحقیقات ایمنی بیمار، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، Yasermoradi1045@yahoo.com
3- مربی پرستاری، مرکز تحقیقات ایمنی بیمار، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ایران
4- استادیار آمار زیستی، گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (575 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: خشونت محل کار یکی از انواع خطرات شغلی است که به‌طور فزاینده‌ای در سراسر جهان در حال رشد می­باشد. شیفت­های طولانی، استرس­های شدید، محیط­های منزوی و کنترل نشده، تماس مستقیم با مددجویان مضطرب و ماهیت کاری، تماماً پرسنل فوریت­های پزشکی را در معرض خطر رویارویی با انواع خشونت­های محل کار قرار می‌دهد. این مطالعه باهدف تعیین شیوع خشونت محیط کار،  نحوه مواجهه و پیامد­های آن در کارکنان فوریت­های پزشکی استان آذربایجان غربی انجام شد.
مواد و روش کار: این مطالعه توصیفی- مقطعی در سال 1401 در استان آذربایجان غربی انجام شد. تعداد 400 نفر از کارکنان عملیاتی فوریت­های پزشکی به‌صورت نمونه‌گیری در دسترس وارد مطالعه شدند. در این پژوهش به‌منظور جمع‌آوری داده­ها از پرسشنامه استاندارد خشونت محل کار در بخش بهداشت به‌صورت الکترونیکی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 26 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند. برای توصیف داده­ها از آمار توصیفی مثل فراوانی مطلق، میانگین، انحراف معیار و میانگین درصدی استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که 61درصد کارکنان فوریت­های پزشکی در یک سال گذشته خشونت محل کار را تجربه کرده­اند که 3/54درصد خشونت کلامی،3/19درصد خشونت فیزیکی، 18درصد خشونت قومیتی و 10درصد خشونت جنسی بوده است. کارکنان فوریت­های پزشکی در پاسخ به تمامی انواع خشونت­های محل کار تجربه‌شده، غالباً مهاجم را به آرامش دعوت کرده و ازنظر آنان علت عدم گزارش، بی‌فایده بودن گزارش­دهی مشخص شد. همچنین اکثراً از نحوه رسیدگی به حوادث گزارش شده بسیار ناراضی بودند.
بحث و نتیجه‌گیری: کارکنان عملیاتی فوریت­های پزشکی در معرض خشونت بالایی قرار دارند. لذا ضروری است زمینه­های لازم برای کاهش و پیشگیری از خشونت محل کار و افزایش امنیت در این کارکنان از قبیل آموزش عموم مردم با حرفه فوریت­های پزشکی و شرایط کاری پرتنش، تدوین سیستم گزارش­دهی حوادث خشونت و رسیدگی به آن و تبیین سیستم­های حمایتی از آسیب دیده­گان فراهم گردد.
متن کامل [PDF 523 kb]   (185 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.