[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 13، شماره 11 - ( بهمن 1394 ) ::
جلد 13 شماره 11 صفحات 1004-1015 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر برنامه توانمندسازی مبتنی بر پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) بر خودکارآمدی در رفتارهای خودمراقبتی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون
یوسف بهزاد1، فریده باستانی2، حمید حقانی2
1- دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران
چکیده:   (6379 مشاهده)

تاریخ دریافت 04/07/1394 تاریخ پذیرش 09/09/1394

پیش‌زمینه و هدف: پرفشاری خون، با شیوع بالا در سالمندان، یکی از مهم‌ترین و پرعارضه‌ترین بیماری مزمن که نیازمند رفتارهای خود مراقبتی در مبتلایان است. هدف از این مطالعه تعیین تأثیر برنامه توانمندسازی مبتنی بر پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) بر خودکارآمدی در رفتارهای خود مراقبتی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون می‌باشد.

مواد و روش کار: این پژوهش مطالعه‌ای نیمه تجربی می‌باشد که بر روی 88 سالمند مبتلا به پرفشاری خون مراجعه‌کننده به درمانگاه بیمارستان صیاد شیرازی شهر گرگان انجام گرفت. نمونه‌ها به روش متوالی انتخاب و به دو گروه کنترل (44) و آزمون (44) تقسیم شدند. ابزار گرداوری داده‌ها پرسشنامه بود. کلیه نمونه‌های پژوهش در گروه آزمون و کنترل در کارگاه آموزشی خود مراقبتی شرکت نمودند. لیکن گروه آزمون به مدت 12 هفته تحت مداخله پیگیری و مشاوره تلفنی قرار داشتند. داده‌های به‌دست‌آمده در قبل و بعد از مداخله با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16 و روش‌های آماری توصیفی و استنباطی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: بین دو گروه ازنظر متغیرهای دموگرافیک و مشخصات مربوط به متغیر بیماری تفاوت معناداری وجود نداشت. میانگین نمره‌ی خودکارآمدی در گروه کنترل، قبل و بعد از برنامه توانمندسازی مبتنی بر پیگیری تلفنی (Tele-Nursing) به ترتیب 0/3±3/4 و 0/3±3/6 بوده است و در گروه آزمون میانگین نمره‌ی خودکارآمدی، قبل و بعد از مداخله به ترتیب 0/4±3/5 و 0/3±4/1 بوده است. قبل از مداخله تفاوت آماری معناداری بین دو گروه در میانگین خودکارآمدی در رفتارهای خودمراقبتی وجود نداشت (0/44 (P=. اما در بیماران شرکت‌کننده در کارگاه آموزشی و متعاقب آن پیگیری تلفنی (گروه آزمون) در مقایسه با گروه کنترل تفاوت آماری معناداری در افزایش خودکارآمدی وجود داشت (P≤0/05).

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های مطالعه، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که برنامه توانمندسازی (کارگاه آموزشی خود مراقبتی) مبتنی بر پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) در ارتقاء خودکارآمدی در رفتارهای خود مراقبتی سالمندان مبتلا به پرفشاری خون مؤثر بوده است. بنابراین، نقش مهم تله نرسینگ در ارتقاء خودکارآمدی در رفتارهای خودمراقبتی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون را مورد تأکید قرار می‌دهد.

واژه‌های کلیدی: خود کارآمدی؛ تله نرسینگ؛ خود مراقبتی؛ سالمندان؛ پرفشاری خون
متن کامل [PDF 567 kb]   (2822 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Behzad Y, Bastani F, Haghani H. EFFECT OF EMPOWERMENT PROGRAM WITH THE TELEPHONE FOLLOW-UP (TELE-NURSING) ON SELF - EFFICACY IN SELF-CARE BEHAVIORS IN HYPERTENSIVE OLDER ADULTS. Nurs Midwifery J. 2016; 13 (11) :1004-1015
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2422-fa.html

بهزاد یوسف، باستانی فریده، حقانی حمید. تأثیر برنامه توانمندسازی مبتنی بر پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) بر خودکارآمدی در رفتارهای خودمراقبتی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون. مجله پرستاری و مامایی. 1394; 13 (11) :1004-1015

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2422-fa.htmlدوره 13، شماره 11 - ( بهمن 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پرستاری و مامایی Nursing And Midwifery Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256