[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 3 - ( خرداد 1395 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 201-212 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی دانش ، نگرانی و رفتار غربالگری دانشجویان مونث نسبت به سرطان پستان در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه سال 1393
علیرضا دیدارلو1، زهرا سرخابی2، رضا پورعلی1، سیامک شیخی3
1- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- اداره آموزش و پرورش ناحیه یک ارومیه
3- دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، s.sheikhi@umsu.ac.ir
چکیده:   (2864 مشاهده)

تاریخ دریافت 28/11/1394 تاریخ پذیرش 01/02/1395

چکیده

پیش‌زمینه و هدف: سرطان پستان شایع‌ترین عامل بیماری و مرگ‌ومیر در نزد زنان در تمام کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه می‌باشد. با تشخیص به‌موقع و سریع آن به‌وسیله روش‌های غربالگری، می‌توان میزان بقاء بیماری را در افراد مبتلا افزایش داد. در بین این روش‌ها خودآزمایی پستان یکی از ساده‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و عملی‌ترین روش‌هاست. هدف از مطالعه بررسی دانش، نگرانی و رفتار غربالگری دانشجویان مؤنث نسبت به سرطان پستان می‌باشد.

مواد و روش کار: این مطالعه توصیفی – تحلیلی(مقطعی) بر روی 334 نفر از دانشجویان مؤنث دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در سال 1393 انجام شد. ابزار جمع‏آوری داده‌ها در این مطالعه یک پرسشنامه معتبر و پایا مشتمل بر اطلاعات جمعیت شناختی، بخش آگاهی سنج و نگرانی سنج بود. داده‌های مطالعه با استفاده از روش‌های آمار توصیفی (فراوانی، میانگین و انحراف معیار) و آمار استنباطی (آزمون تی مستقل، آنالیز واریانس یک‌طرفه و آزمون کای دو) مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها:  یافته‌ها حاکی است که بیش از نیمی از نمونه‌ها (2/60درصد) دارای قومیت آذری بوده و در حدود 3/65 از آن‌ها در مقطع لیسانس تحصیل می‌کردند و حدود 10 درصد از دانشجویان سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان را گزارش کردند. میانگین  نمره آگاهی دانشجویان راجع به سرطان پستان کمی بیش از متوسط کل نمره ( 13/23±77/4) بود. ولی میانگین نمره نگرانی نمونه‌ها در مورد سرطان پستان کمتر از حد متوسط کل نمره (77/6±56/2) به دست آمد. فقط 6/24 از نمونه‌ها رفتار خودآزمایی پستان را انجام می‌دادند. آگاهی و  رفتار خودآزمایی پستان دانشجویان با متغیرهای معدل تحصیلی، مقطع تحصیلی و سال تحصیلی آن‌ها یک ارتباط معنی‌دار آماری داشتند (05/0P< ). همچنین بین رفتار خودآزمایی پستان و دانش بهداشتی دانشجویان یک ارتباط معنی‌دار آماری مشاهده شد (05/0P<).

بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان می‌دهد که دانش بهداشتی، نگرانی بهداشتی و رفتار خودآزمایی پستان دانشجویان ناکافی بوده و از وضعیت مطلوب فاصله داشتند. بنابراین ضروری است مراقبین و مربیان بهداشتی و تأمین‌کنندگان خدمات سلامت، برنامه‌ها و کمپین‌های آموزشی در رابطه با سرطان پستان و روش‌های غربالگری را برای گروه‌های مختلف زنان به‌ویژه دانشجویان دانشگاه‌ها طراحی و اجرا کنند تا بدین طریق بتوانند وضعیت‌آگاهی، حساسیت و عملکرد بهداشتی آن‌ها را نسبت به این نوع سرطان بهبود ببخشند.

واژه‌های کلیدی: آگاهی بهداشتی، نگرانی بهداشتی، رفتار خودآزمایی پستان، دانشجویان
متن کامل [PDF 527 kb]   (947 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

didarloo A, shorkhabi Z, pourali R. SURVEY OF KNOWLEDGE, WORRY AND SCREENING BEHAVIOR TOWARDS BREAST CANCER AMONG FEMALE STUDENTS OF URMIA UNIVERSITY OF MEDICAL SCIENCES, IN 2014. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (3) :201-212
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2715-fa.html

دیدارلو علیرضا، سرخابی زهرا، پورعلی رضا، شیخی سیامک. بررسی دانش ، نگرانی و رفتار غربالگری دانشجویان مونث نسبت به سرطان پستان در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه سال 1393. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (3) :201-212

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2715-fa.htmlدوره 14، شماره 3 - ( خرداد 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897