[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 14، شماره 8 - ( آبان 1395 ) ::
جلد 14 شماره 8 صفحات 665-673 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر برنامه آموزشی نیاز - محور بر میانگین اضطراب خانواده بیماران تحت جراحی پیوند عروق کرونر
رضوان اصغرپور1، معصومه همتی مسلک پاک 2، وحید علی نژاد3
1- دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشیار مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه (نویسنده مسئول) ، hemmatma@yahoo.com
3- دانشجوی دکتری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (2471 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: جراحی قلب و شرایط بعدازآن بر روی بیمار و خانواده بیمار تأثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات روحی و روانی، افزایش اضطراب در خانواده بیمار و ایجاد خلل در مراقبت مؤثر از بیمار می‌باشد. استفاده از یک برنامه آموزشی نیاز محور که بر روی نیازهای آموزشی بر اساس باور و فرهنگ و اولویت خانواده بیمار می‌باشد، امری منطقی به نظر می‌آمد. لذا این مطالعه باهدف تعیین تأثیر اجرای برنامه آموزشی نیاز محور بر اضطراب خانواده بیماران تحت عمل جراحی پیوند عروق کرونر انجام شد.

مواد و روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی 60 نفر از اعضای خانواده بیماران تحت بای پس قلبی که شرایط ورود به مطالعه را داشتند به‌طور دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی در گروه کنترل (30 نفر) و در گروه مداخله (30 نفر) تخصیص داده شدند. در گروه مداخله برنامه آموزشی نیاز محور مراقبت دهندگان بیماران تحت عمل جراحی قلب باز پس از تعیین نیازها به‌صورت آموزش چهره به چهره در 3 جلسه نیم‌ساعته و ارائه کتابچه آموزشی اجرا شد. در این پژوهش از پرسشنامه اضطراب اسپیل برگر استفاده شد که در زمان پذیرش و روز خروج از بخش مراقبت‌های ویژه تکمیل شد. از آزمون تی مستقل و تی زوج برای مقایسه میانگین نمرات اضطراب استفاده شد.

یافته‌ها: میانگین نمرات اضطراب در گروه کنترل قبل از مداخله 473/12±23/43 و در گروه مداخله قبل از مداخله 275/11±03/46 بود که ازنظر آماری این اختلاف معنی‌دار نبود (365/0p =). میانگین نمرات اضطراب پس از مداخله در گروه کنترل 374/ 12 ±3/40 و در گروه مداخله برابر  16/6±97/31 بود که ازنظر آماری این اختلاف معنی‌دار بود (002/0p=).

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش مؤید آن بود که آموزش بر اساس نیازهای خانواده‌ها در کاهش اضطراب خانواده‌ها مؤثر است، لذا شناسایی و ارزیابی جامع از نیازهای روانی –اجتماعی و آموزشی خانواده بیماران بایستی به‌عنوان راهنمای پرستاران در برنامه‌ریزی آموزشی خانواده‌ها مدنظر قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: آموزش بر اساس نیاز، اضطراب، خانواده، جراحی قلب، مراقبت ویژه
متن کامل [PDF 556 kb]   (620 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

asghar poor R, hemmati maslakpak M, alinejad V. THE EFFECT OF NEEDS - BASED TRAINING ON THE LEVEL OF THE ANXIETY OF FAMILIES OF PATIENTS UNDERGOING CORONARY ARTERY BYPASS GRAFT SURGERY. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2016; 14 (8) :665-673
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2897-fa.html

اصغرپور رضوان، همتی مسلک پاک معصومه، علی نژاد وحید. بررسی تأثیر برنامه آموزشی نیاز - محور بر میانگین اضطراب خانواده بیماران تحت جراحی پیوند عروق کرونر. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1395; 14 (8) :665-673

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-2897-fa.htmlدوره 14، شماره 8 - ( آبان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705