[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 17، شماره 5 - ( مرداد 1398 ) ::
جلد 17 شماره 5 صفحات 392-400 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شایع‌ترین فاکتورهای پیشگویی‌کننده افسردگی بعد از هیسترکتومی در زنان 30 تا 55 سال در سال 1396 در بیمارستان شهید مطهری ارومیه
فرزانه برومند 1، ثریا صادقی2 ، آرزو کیانی3
1- دانشیار زنان و زایمان، دانشکاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه،‌ ایران
2- رزیدینت جراحی و بیماری‌های زنان و زایمان، دانشکاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ‌ایران
3- استادیار روانپزشکی، دانشکاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ‌ایران (نویسنده مسئول)
چکیده:   (1104 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: هیسترکتومی به معنای خارج نمودن رحم با یا بدون سرویکس و برداشتن تخمدان‌ها ) اووفورکتومی) می‌باشد. امروزه برای درمان بسیاری از بیماری‌های خوشخیم و بدخیم هیسترکتومی الکتیو صورت می‌گیرد. هیسترکتومی یک روش جراحی سنگین و تهاجمی است که تأثیری جدی بر روی خصوصیات جنسی زن دارد و سبب احساس بدشکلی بدنی و سایر عوامل می‌شود که ممکن است یک محرک قوی برای استرس و مشکلات روانی در زنان باشد. در این مطالعه بر آن شدیم تا تأثیر هیسترکتومی را بر روی وضعیت روانی و جنسی بیماران بعد از جراحی، بررسی کنیم.
مواد و روش‌ها: بیماران 30 تا 55 سال که در سال 1396 بدلایل غیر بدخیم تحت هیسترکتومی الکتیو قرار گرفتند و با همسر خود زندگی می‌کردند و قبل از عمل یائسه نبوده و در 6 ماه قبل و بعد جراحی، استرس ماژور و یا سابقه مشکلات روان‌پزشکی نداشتند انتخاب و پرسشنامه Beck و FSFI برای بیماران 6 ماه بعد از جراحی پر شد. ویژگی‌های دموگرافیک و تعداد فرزند و سن بیمار و همسر بیمار، دلیل هیسترکتومی، وضعیت اووفروکتومی و داشتن درد شکمی مزمن برای بیماران ثبت شد و داده‌ها با نرم‌افزار spss 23 تحت آنالیز آماری قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد میانگین امتیاز بک بین دو گروه بیماران که تحت اووفروکتومی دو طرفه قرار گرفته بودند و گروه دیگر که یک یا دو تخمدان حفظ شده داشتند؛ اختلاف معنی‌داری داشت (002/0 =P). بنابر این حفظ تخمدان در کاهش میزان افسردگی مؤثر بود. درخصوص درد شکم مزمن 6 ماه بعد از هیسترکتومی؛ میانگین نمره بک در بیماران با درد شکم مزمن و بیماران بدون درد شکم اختلاف معنی‌داری داشت (007/0=P). بین طول مدت بستری و افسردگی تفاوت معنی‌داری وجود نداشت (13/0=P). نتایج مطالعه نشان داد بین افسردگی در بیماران خانه‌دار و بیماران شاغل رابطه معنی‌دار وجود دارد (027/0=P). درخصوص سن همسر؛ با هر سال افزایش سن میزان افزایش امتیاز بک مشهود بود (001/0=P) و افزایش افسردگی را نشان می‌داد. اما دلایل هیسترکتومی الکتیو بر افسردگی تأثیری نداشت (147/0=P). در مورد وضعیت جنسی بیماران میانگین FSFI قبل از جراحی برای بیماران حدود 21.14 با انحراف معیار 10.14 و میانگین FSFI بعد از جراحی 16.42 با انحراف معیار 7.8 بود که این موضوع نشان‌دهنده کاهش میزان افسردگی بود. همچنین بر اساس آزمون t جفت شده عملکرد جنسی بیماران بعد از هیسترکتومی به میزان معنی‌داری کاهش پیدا کرده بود (p < 0.05). بر اساس نتایج آزمون یومن ویتنی، وضعیت جنسی (FSFI) بیماران بعد از عمل و وضعیت اووفروکتومی آن‌ها نشان‌دهنده حفظ تخمدان و تأثیر مثبت بعد از عمل جراحی بود (01/0>P).
نتیجه‌گیری: در مطالعه حاضر اکثر بیماران که دارای سابقه بیماری روان‌پزشکی نداشتند؛ بعد از هیسترکتومی کمی افسرده گزارش شدند. در کل نتایج مطالعه حاضر نشان داد حفظ تخمدان بعد از هیسترکتومی الکتیو با کاهش نسبی میزان افسردگی و بهبود عملکرد جنسی بیماران همراه بوده است. خانه‌دار بودن و افزایش سن شریک زندگی در افزایش میزان افسردگی بیماران نقش مؤثری داشته است. بیماران با افسردگی بیشتر با درد شکم بیشتری مواجه بودند.
واژه‌های کلیدی: هیسترکتومی، افسردگی، عملکرد جنسی، اووفورکتومی
متن کامل [PDF 582 kb]   (262 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: متفرقه
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Broumand F, sadeghi S, Kiani A. INVESTIGATION OF THE MOST COMMON PREDICTORS OF DEPRESSION AFTER ABDOMINAL HYSTERECTOMY IN WOMEN AGED 30 TO 55 YEARS OLD IN 2017 IN SHAHID MOTHARI HOSPITAL. Nurs Midwifery J. 2019; 17 (5) :392-400
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3815-fa.html

برومند فرزانه، صادقی ثریا، کیانی آرزو. بررسی شایع‌ترین فاکتورهای پیشگویی‌کننده افسردگی بعد از هیسترکتومی در زنان 30 تا 55 سال در سال 1396 در بیمارستان شهید مطهری ارومیه. مجله پرستاری و مامایی. 1398; 17 (5) :392-400

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-3815-fa.htmlدوره 17، شماره 5 - ( مرداد 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پرستاری و مامایی Nursing And Midwifery Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4227