دوره 19، شماره 9 - ( آذر 1400 )                   جلد 19 شماره 9 صفحات 761-752 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amini rarani M, Asadi L. THE PROCESS OF DOMESTIC VIOLENCE AGENDA SETTING IN THE CORONA PANDEMIC: AN APPLICATION OF KINGDON MULTIPLE STREAMS MODEL. Nurs Midwifery J. 2021; 19 (9) :752-761
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-4533-fa.html
امینی رارانی مصطفی، اسدی لیلا. دستورکار گذاری خشونت خانگی در همه‌گیری کووید-19: کاربردی از مدل جریان‌های چندگانه کینگدان. مجله پرستاری و مامایی. 1400; 19 (9) :761-752

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-4533-fa.html


1- استادیار سیاستگذاری سلامت، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
2- دانشجوی دکتری تخصصی بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، کارشناس ارشد مامایی قانونی، مربی آموزشی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد. یزد، ایران (نویسنده مسئول) ، l_asadi66@yahoo.com
چکیده:   (230 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: پاندمی کرونا ویروس بسیاری از کشورها را مجبور به اتخاذ تدابیر اختصاصی در جهت کاهش یا مهار انتقال این بیماری نموده است، این تدابیر منجر به بروز پیامدهای منفی روحی و روانی ازجمله افزایش خشونت خانگی شده است. هدف از پژوهش حاضر ارائه دیدگاه در مورد فرآیند دستورکارگذاری مشکل خشونت خانگی در همه‌گیری کرونا است.
مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر از نوع بیان دیدگاه می‌باشد که در آن محققین بر اساس مدل جریانات چندگانه کینگدان، فرآیند دستورکار گذاری مشکل خشونت خانگی در دوران کرونا را با استفاده از تشریح جریان مشکل، جریان سیاست (راه‌حل مشکل) و جریان سیاسی (اراده سیاسی) تبیین نمودند.
یافته‌ها: در زمینه جریان مشکل به دنبال شیوع بیماری کرونا ویروس روند تمایل به بروز خشونت خانگی به دلیل محدودیت‌های اجتماعی، در خانه ماندن، فقر، افزایش مشکلات اقتصادی و افزایش سوءمصرف مواد به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته و در حال حاضر در مقیاس جهانی ظهور کرده است. بر این اساس پرداختن به خشونت خانگی با توجه به شیوع و عوارض جسمانی، روان‌شناختی و مرگ‌ومیر ناشی از آن یک مشکل دارای اولویت جهانی بهداشت عمومی است. پیرامون جریان سیاست، مهم‌ترین تحلیل‌ها و راه‌حل‌های احتمالی مواجهه با این مشکل می‌تواند به‌صورت راه‌اندازی خطوط راهنما و سیستم‌های پشتیبانی، محرک‌های آگاهی‌بخش و پیام‌رسانی فعال، استفاده از مشارکت جامعه، تعریف و تعیین مجدد پناهگاه‌های ایمن و تهیه پروتکل واحد می‌باشد. همچنین، با توجه به اینکه خشونت خانگی یک مشکل اجتماعی با ابعاد پزشکی، روان‌شناختی و حقوقی است لازم است متولیان، روش‌های غربالگری حساس‌تر به مراکز مشاوره، مراکز بهداشتی درمانی، آموزش‌های جامع و مبتنی بر حساس سازی ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی درمانی، مشاوران و خط اول سیستم مراقبتی درمانی، ایجاد خطوط پاسخگویی و شماره تماس‌های بیشتر جهت ارائه حمایت به این زنان، ارزیابی و بازدید از خطوط کمک، مشاوران، خانه‌های امن بهزیستی و مأموران حفاظت شبانه‌روزی برای کمک به قربانیان خشونت، به‌کارگیری رسانه‌های اجتماعی نسبت به افزایش خطر خشونت خانگی در طول بیماری کووید 19 و ایجاد آگاهی همه‌جانبه را مدنظر قرار دهند. در زمینه جریان سیاسی لازم است دولت به مشکل خشونت خانگی توجه نماید و با درک صحیح مشکل و پیامدهای منفی آن، اراده‌ای برای حل آن داشته باشد. فلذا، در سطح دولت، می‌بایست با یک عزم جدی، مشکل خشونت خانگی در دستور کار قرار گیرد.
بحث و نتیجه‌گیری: وقتی سه جریان مشکل، راه‌حل مشکل و اراده سیاسی با هم وجود داشته باشند، پنجره سیاست‌گذاری برای خشونت خانگی در دوران کرونا باز خواهد شد و این مشکل در دستور کار سیاست‌گذاران قرار خواهد گرفت. در رابطه با خشونت‌های خانگی متعاقب کووید 19، علیرغم وجود دو جریان مشکل و راه‌حل مشکل، به نظر می‌رسد جریان اراده سیاسی به‌خوبی شکل نگرفته است.
متن کامل [PDF 497 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Nursing And Midwifery Journal

Designed & Developed by : Yektaweb