[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1387 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 50-67 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه ای عوامل تنش زای شغلی و شیوه های سازگاری با آن در پرستاران شامل بخش های عمومی و روان پزشکی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
سهیلا آهنگرزاده رضایی 1، شمس الدین شمس، محمود ساقی زاده
چکیده:   (18038 مشاهده)

  مقدمه : یکی از عمده ترین دلایل تنش در زندگی ، شغل است . بر اساس گزارش انجمن بین المللی پرستاری60 تا 90 درصد مشکلات بهداشتی در اثر تنش به وجود می آید . حرفه پرستاری تنش شغلی بالایی دارد . پژوهش ها نشان می دهند در صورت مواجهه با عوامل تنش زا استفاده از شیوه های سازگاری ضرورت پیدا می کند . با توجه به اهمیت تأثیر تنش بر کیفیت کار پرستاری ، این پژوهش به منظور تعیین و مقایسه روش های سازگاری با عوامل تنیدگی آور شغلی پرستاران در بخش های عمومی و روان پزشکی انجام گرفت .

  مواد و روش ها : این پژوهش یک مطالعه توصیفی تحلیلی است که با تعداد 108 پرستار شاغل در بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه انجام گرفت . ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه از پیش تنظیم شده و ابزار مهارت های سازگاری کوپر بود که پرسشنامه از پیش تنظیم شده شامل دو بخش مشخصات فردی اجتماعی و عوامل تنش زای شغلی ( فیزیکی و روانی ـ اجتماعی ) می باشد . برای تعیین اهداف پژوهش از مقیاس لیکرت و جهت تجزیه و تحلیل آماری از نرم افزار spss10 و بر حسب تناسب از روش های آمار توصیفی و یا تحلیلی استفاده شد .

  یافته ها : یافته های پژوهش نشان داد که مهمترین عوامل تنش زای فیزیکی در بخش های عمومی عبارت از : شلوغی بخش ، فضای محدود و کوچک و انجام کارهای غیر پرستاری 44% و نور ناکافی بخش 8/43% و در بخش های روانپزشکی درهای بسته و قفل شده 3/46% ، تهویه نامناسب 5/45% می باشد و مهم ترین عوامل تنش زای روانی اجتماعی در بخش های عمومی عبارت از : بیماران معتاد 44% و در روان پزشکی نگرش دیگران نسبت به بخش 5/54% می باشد . همچنین واحدهای مورد پژوهش روش های « سعی می کنم محدودیت های خودم را بشناسم » و « به کارم نظم و ترتیب دوباره می بخشم » و ... را در بخش های عمومی و روان پزشکی به ترتیب 44% و 9/40% اغلب و همیشه به کار می بردند .

بحث و نتیجه گیری : یافته های این پژوهش می تواند زمینه ای را براِی پژوهش های بعدی در مورد طرح برنامه هایی جهت کاهش عوامل تنش زا و افزایش سازگاری پرستاران فراهم سازد و همچنین انگیزه ای برای انجام مطالعات دیگر در حیطه های مختلف پرستاری و شناخت مسائل و مشکلات پرستاران باشد .
واژه‌های کلیدی: عوامل تنش زای شغلی ـ شیوه های سازگاری ـ پرستار – بخش های عمومی و روان پزشکی
متن کامل [PDF 262 kb]   (2474 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Survey of job stressors and coping strategies on nurses in psychiatric and general centers in urmia. J Urmia Nurs Midwifery Fac. 2008; 6 (1) :50-67
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-73-fa.html

آهنگرزاده رضایی سهیلا، شمس شمس الدین، ساقی زاده محمود. بررسی مقایسه ای عوامل تنش زای شغلی و شیوه های سازگاری با آن در پرستاران شامل بخش های عمومی و روان پزشکی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ارومیه. مجله پرستاری و مامایی ارومیه. 1387; 6 (1) :50-67

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-73-fa.htmlدوره 6، شماره 1 - ( بهار 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه  Journal of Urmia Nursing And Midwifery Faculty
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855