[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1387 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 135-144 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط حمایت های اجتماعی با سلامت روان پرستاران بخش های ویژه بیمارستان های منتخب شهرستان ارومیه سال 1385
شادیه لبادی1، کاوه کریمی، محبوبه صفوی، محمود محمودی
چکیده:   (21470 مشاهده)

  مقدمه : استرس یک مشکل شغلی در حرفه پرستاری است که بر روی تمام جنبه های زندگی پرستاران تأثیر می گذارد و به احتمال زیاد سلامت روان فرد را نیز دچار مشکل می سازد . اما از آن جا که پرستاران مراقبت های ویِِژه با بیماران بسیار بد حال و تکنولوژی پیچیده مواجهند ، لذا توجه به استرس در این گروه از پرستاران دارای اهمیت ویژه ای می باشد . به نظر می رسد اتخاذ روش هایی برای حفظ و ابقاء پرستاران و جلوگیری از ترک حرفه آنان اقدامی ضروری باشد ، تا بدین وسیله از کمبود پرستار و افت کیفیت مراقبت های پرستاری در سیستم خدمات درمانی جلوگیری شود . این پژوهش با هدف بررسی ارتباط حمایت های اجتماعی با سلامت روان پرستاران بخش های ویژه بیمارستان های منتخب شهرستان ارومیه سال 1385 انجام شده است .

  مواد و روش ها : نمونه های پژوهش را 159 نفر تشکیل داده اند که به کمک پرسش نامه های مشخصات دموگرافیک ، سلامت عمومی روان ( GHQ – 28 ) ، حمایت اجتماعی هاوس و ولز مورد ارزیابی قرار گرفته اند . داده های پژوهش به کمک آزمون آماری کای اسکوئر و فیشر تحلیل شده اند .

  یافته ها : نتایج به دست آمده نشان داد که بیشتر پرستاران مورد پژوهش در بخش های ویژه از سلامت عمومی روان مناسب ( خوب ) برخوردار می باشند و منبع حمایتی همکار را خوب و منبع حمایتی خانواده را ضعیف معرفی کرده اند . هم چنین از دیگر نتایج این پژوهش این بود که پرستاران مرد در مقایسه با پرستاران زن از حمایت بهتر سر پرستار و همکار برخوردار بودند . هم چنین بین سن و سابقه کاری با منبع حمایتی همسر همبستگی مثبت وجود داشت . افزون بر آن پرستاران مرد در مقایسه با پرستاران زن از حمایت بهتر همسر برخوردار بودند . از دیگر یافته های این پژوهش آن بود که بین سن و سابقه کاری با منبع حمایتی خانواده همبستگی منفی وجود داشت . هم چنین نشان داده شد که مجردین در مقایسه با متأهلین از حمایت بهتر خانواده برخوردار بودند . و هم چنین پرستاران زن در مقایسه با پرستاران مرد در مقیاس اختلال عملکرد جسمانی از سلامت روان نامناسب برخوردار بودند . هم چنین در ادامه تحقیق دیده شد که پرستاران صبحکار ثابت در مقایسه با پرستارانی که در شیفت عصر و شب ثابت کار می کردند ، در مقیاس اختلال افسردگی از سلامت روان مناسب برخوردار بودند . از نتایج دیگر تحقیق این بود که بین منبع حمایتی سرپرستار با مقیاس اختلال اضطراب و خواب و اختلال افسردگی همبستگی منفی وجود داشت .

  بحث و نتیجه گیری : با توجه به نتایج این پژوهش که از ارتباط بین حمایت اجتماعی و سلامت روان پرستاران بخش های ویژه بیمارستان های منتخب شهرستان ارومیه سال 1385 گرفته شد ، آزمون های آماری فرضیه پژوهش را مورد تأیید قرار ندادند ، در نتیجه فرضیه پژوهش رد شد که ممکن است به علت تعداد نمونه کم در آزمون باشد .

واژه‌های کلیدی: حمایت اجتماعی، سلامت روان، بخش های ویژه
متن کامل [PDF 206 kb]   (3741 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Labadi S, Karimi K, Safavi M, Mahmodi M. A STUDY ABOUT RELATIONSHIP BETWEEN SOCIAL SUPPORT AND MENTAL HEALTH OF NURSES OCCUPIED IN INTENSIVE WARDS IN SELECTED HOSPITALS OF URMIA, 1385 (2006) . Nurs Midwifery J. 2008; 6 (3) :135-144
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-96-fa.html

لبادی شادیه، کریمی کاوه، صفوی محبوبه، محمودی محمود. بررسی ارتباط حمایت های اجتماعی با سلامت روان پرستاران بخش های ویژه بیمارستان های منتخب شهرستان ارومیه سال 1385. مجله پرستاری و مامایی. 1387; 6 (3) :135-144

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-96-fa.htmlدوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پرستاری و مامایی Nursing And Midwifery Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256