دوره 19، شماره 12 - ( اسفند 1400 )                   جلد 19 شماره 12 صفحات 963-953 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rabeipour S, Ahmadi Z. SURVEY OF KNOWLEDGE AND ATTITUDE OF PREGNANT WOMEN REFERRING TO THE DELIVERY WARD OF IMAM KHOMEINI HOSPITAL IN PIRANSHAHR REGARDING CIRCUMCISION IN 2020: A CROSS-SECTIONAL STUDY. Nurs Midwifery J. 2022; 19 (12) :953-963
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-4526-fa.html
ربیعی پور سهیلا، احمدی زینب. بررسی آگاهی و نگرش زنان باردار مراجعه‌کننده به بخش زایمان بیمارستان امام خمینی پیرانشهر در رابطه با ختنه دختران: یک مطالعه مقطعی. مجله پرستاری و مامایی. 1400; 19 (12) :963-953

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-4526-fa.html


1- دانشیار بهداشت مادر و کودک ، دکتری تخصصی بهداشت باروری ، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، ahmadizeinab943@gmail.com
چکیده:   (167 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: ختنه زنان به‌عنوان یکی از مشکلات بهداشتی در برخی از جوامع ازجمله ایران مطرح است و شامل کلیه روش‌هایی است که منجر به آسیب به بخشی یا تمام دستگاه تناسلی زنان به دلایل غیرپزشکی است. مطالعه حاضر باهدف تعیین آگاهی و نگرش زنان باردار مراجعه‌کننده به بخش زایمان بیمارستان امام خمینی پیرانشهر در رابطه با ختنه زنان در سال 1399-1398 طراحی و انجام شده است.
مواد و روش کار: در مطالعه مقطعی توصیفی-تحلیلی حاضر، 320 نفر از زنان باردار (160 نفر در گروه ختنه شده و 160 نفر در گروه ختنه نشده) مراجعه‌کننده به بخش زایمان بیمارستان امام خمینی پیرانشهر به روش هدفمند انتخاب شدند. اطلاعات لازم از طریق فرم اطلاعات جمعیت شناختی و فرم تاریخچه بارداری و پرسشنامه محقق ساخته آگاهی و نگرش نسبت به ختنه جمع‌آوری و در سطح معنی‌داری 0.05 در نرم‌افزار SPSS نسخه 16 وارد و مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین سنی زنان ختنه شده و ختنه نشده به ترتیب 6.2±28.92 و 4.8±25.42 سال بود. در هر دو گروه تحت بررسی اغلب زنان از سطح آگاهی پایین در مورد ختنه برخوردار بوده ولی میزان آگاهی زنان ختنه شده بالاتر از زنان ختنه نشده بود و اختلاف معنی‌داری ازنظر آماری داشته‌اند (0.006p=). همچنین یافته‌ها حاکی از آن بود که در هر دو گروه از زنان تحت بررسی اغلب نگرش منفی نسبت به ختنه وجود داشته ولی زنان ختنه نشده نگرش منفی‌تری نسبت به ختنه داشته‌اند که ازنظر آماری معنی‌دار است (0.001>p). مدل رگرسیون خطی نشان داد که از بین متغیرها سن، تحصیلات، محل تولد و میزان درامد در افزایش آگاهی زنان باردار رابطه معنی‌دار ازنظر آماری نشان داد (0.05p<). در این میان شغل تأثیری در پیش‌گویی آگاهی در زنان نداشت (0.483p=). همچنین مد رگرسیون خطی نشان داد که از بین متغیرهای جمعیت شناختی؛ سن، تحصیلات، محل تولد در پیش‌گویی نگرش در زنان باردار تحت بررسی تأثیرگذار و این رابطه برای متغیرهای مذکور معنی‌دار بود (0.05p<) دراین‌بین شغل (0.484p=) و میزان درامد (0.537p=) تأثیر معنی‌داری در نوع نگرش زنان در رابطه با ختنه نداشت (0.05p>).
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به رایج بودن عمل ختنه در شهرستان پیرانشهر و پایین بودن آگاهی زنان و وجود زنانی که هنوز نگرش آن‌ها به ختنه مثبت است؛ انتظار می‌رود به‌منظور افزایش آگاهی و ارتقای نگرش زنان در مورد ختنه، تدوین استراتژی‌های آموزشی و قانونی در سطح منطقه‌ای حاضر توسط مدیران سلامت و سیاست‌گذاران بخش بهداشت و درمان مدنظر قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، ختنه زنان، زنان باردار، ایران
متن کامل [PDF 446 kb]   (127 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Nursing And Midwifery Journal

Designed & Developed by : Yektaweb