دوره 20، شماره 1 - ( فروردین 1401 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 42-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khalili M, Vaziri S, Lotfi kashani F. INVESTIGATING LIVED EXPERIENCE AND IDENTITY DEVELOPMENT IN TRANSGENDER PEOPLE: A QUALITATIVE STUDY. Nursing and Midwifery Journal. 2022; 20 (1) :31-42
URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-4554-fa.html
خلیلی منصوره، وزیری شهرام، لطفی کاشانی فرح. بررسی تجربه زیسته و رشد هویت در افراد تراجنسیتی: یک مطالعه کیفی. مجله پرستاری و مامایی. 1401; 20 (1) :42-31

URL: http://unmf.umsu.ac.ir/article-1-4554-fa.html


1- دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی، گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
2- دانشیار گروه روانشناسی بالینی ، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
3- دانشیار گروه روانشناسی بالینی، واحد علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (145 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: افراد تراجنسیتی با مشکلات عدیده روان‌شناختی و اجتماعی روبرو هستند. با توجه به هنجارهای فرهنگی و اجتماعی تعداد مطالعات انجام‌شده در مورد این افراد محدود است. هدف از این پژوهش، بررسی تجربه زیسته افراد تراجنسیتی و رشد هویت آن‌ها است.
مواد و روش کار: مطالعه حاضر به روش کیفی و با رویکرد پدیدارشناسی انجام شد. ده نفر از افرادی را که خود را با هویت تراجنسیتی، هویت‌یابی کرده بودند با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. این افراد با استفاده از مصاحبه نیمه‌ساختار یافته موردمطالعه قرار گرفتند. نمونه‌گیری تا زمان تکمیل داده‌ها ادامه یافت. به‌منظور تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، ابتدا داده‌ها ثبت و کدگذاری شدند و سپس با استفاده از روش کلایزی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
 یافته‌ها: نتایج این مطالعه حاکی از آن است که افراد تراجنسیتی با چالش‌های مضاعف روانی و اجتماعی در گستره عمر خود مواجه می‌شوند که این چالش‌ها و موانع می‌تواند این افراد را دچار اغتشاش هویت کند.
نتیجه‌گیری: اغتشاش هویت با مشکلات سلامت روان و مشکلات روان‌شناختی مرتبط است؛ این مشکلات می‌تواند مانعی برای سازگاری با هویت جدید باشد. رفع موانع هویت‌یابی و نگاه غیر دوگانه به جنسیت داشتن می‌تواند به رشد مناسب هویت این افراد کمک کند.
متن کامل [PDF 509 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: کیفی | موضوع مقاله: روانپزشکی- روان شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Nursing And Midwifery Journal

Designed & Developed by : Yektaweb